10.3 C
Știri de ultima orăSportPanathinaikos si AEK Atena s-au calificat in semifinale

Panathinaikos si AEK Atena s-au calificat in semifinale

Panathinaikos Atena, echipa la care evolueaza mijlocasul roman Lucian Sinmartean, si AEK Atena, formatia antrenata de Ilie Dumitrescu, s-au calificat in semifinalele Cupei Greciei, dupa victoriile obtinute miercuri seara, in mansa a doua a sferturilor de finala.

Lidera campionatului, Panathinaikos, a invins, cu scorul de 2-1, pe Patraikos (liga a II-a), dupa ce in tur se impusese cu 1-0. Dimitris Papadopoulos a deschis scorul pentru Panathinaikos, in minutul 20, Patraikos egalind prin Sakis Georgopoulos. Golul victoriei a fost marcat in urma unei faze create de Lucian Sinmartean, care l-a servit excelent pe Miltos Sapanis (’79).

La rindul sau, echipa antrenata de Ilie Dumitrescu, AEK Atena, a invins, cu scorul de 3-2 (1-0 pe teren propriu, in tur) pe Iraklis Salonic, gratie golurilor semnate de Yiannis Okkas si Nikos Lyberopoulos (2), respectiv, Dimitris Ioannou si Marcin Miecel.

In semifinale s-au mai calificat Olympiakos Pireu si Kastoria (liga a III-a).