Chelsea s-a razbunat pe Portsmouth

Autori

Infringerea suferita de Chelsea in runda trecuta, in meciul cu Charlton (2-4), l-a determinat pe antrenorul Claudio Ranieri sa efectueze numeroase schimbari in formatia cu care a abordat partida cu Portsmouth, care s-a disputat duminica, in cadrul etapei a 19-a a campionatului Angliei. Au ramas pe banca portarul Cudicini, fundasii Desailly si Glen Johnson, mijlocasul Cole a fost inlocuit cu Geremi, iar in atac Gudjohnsen l-a substituit pe Hasselbaink, facind cuplu cu Adrian Mutu.

Dupa o prima repriza fara gol, Chelsea a reusit sa deschida scorul in minutul 65 prin Bridge si la majorat in minutul 73, Lampard fructificind o pasa a lui Mutu. Geremi a inchis tabela in minutul 82, cu un voleu senzational, readucind astfel zimbetul pe chipul patronului rus Roman Abramovici.

11 meciuri fara gol

pentru Mutu

Mutu a jucat tot meciul si a fost un cosmar pentru fundasii lui Portsmouth. Daca in prima repriza a avut numeroase incursiuni pe flacuri, nefinalizate insa, in partea a doua a partidei „Briliantul“ a fost ceva mai incisiv, iar in minutul 81 a irosit o ocazie rarisima de a marca, sutind de la marginea careului mic in portarul Wapenaar.

In ciuda evolutiei bune din partida cu Portsmouth, Mutu este ingrijorat de faptul ca nu a mai reusit sa inscrie de pe 1 noiembrie, cind Chelsea a invins in deplasare, cu 1-0, pe Everton. In cele 11 meciuri jucate de atunci (opt in campionat, doua in Liga Campionilor si unul in Cupa Ligii), „Briliantul“ nu a mai reusit sa perforeze poarta adversarilor.

Rezultatele rundei a 19-a

Rezultate inregistrate duminica in etapa a 19-a a campionatului englez: Aston Villa – Fulham 3-0 (Angel ’33, Vassell ’67, ’82), Bolton Wanderers – Leicester City 2-2 (N’Gotty ’35, Ivan Campo ’54 – Bent ’18, L.Ferdinand ’90), Chelsea Londra – Portsmouth 3-0 (Bridge ’65, Lampard ’73, Geremi ’82), Everton – Birmingham City 1-0 (Rooney ’69), Manchester City – Liverpool 2-2 (Anelka ’30 din penalti, Fowler ’90 – Smicer ’66, Hamann ’80), Middlesbrough – Manchester United 0-1 (Mills ’14 autogol), Newcastle United – Blackburn Rovers 0-1 (Gallagher ’72), Tottenham Hotspur – Charlton Athletic 0-1 (C.Cole ’69), Wolverhampton – Leeds United 3-1 (Smith ’18 autogol, Iversen ’48, ’90 – Duberry ‘3). Partida Southampton – Arsenal Londra s-a disputat aseara.

Clasament: 1. Manchester United – 46 de puncte, 2. Arsenal Londra – 42 (18 jocuri), 3. Chelsea Londra – 42.