12 C
Știri de ultima orăSportDorinel Munteanu a inscris pentru Wolfsburg

Dorinel Munteanu a inscris pentru Wolfsburg

Partidele din mansa a doua a turului secund al Cupei UEFA Intertoto s-au disputat simbata si duminica. Singura reprezentata a Romaniei care a jucat in aceasta faza a competitiei, Gloria Bistrita, a ratat calificarea in turul urmator, dupa ce a pierdut in deplasare, cu 1-2, si a remizat acasa, 1-1, cu formatia italiana Brescia Calcio.

Internationalul roman Dorinel Munteanu a inscris din penalti in minutul 90 al meciului cistigat de formatia sa, VfL Wolfsburg, simbata, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, in fata formatiei bulgare Marek Dupnitza, in mansa a doua a turului secund al Cupei UEFA Intertoto. Munteanu a intrat pe teren in minutul 82, in locul lui Petrov, care a marcat primul gol al formatiei germane, in minutul 44. In urma acestei victorii, echipa VfL Wolfsbburg s-a calificat in turul al treilea al Cupei UEFA Intertoto, dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul tur disputat cu Marek Dupnita

Echipa antrenata de tehnicianul roman Dumitru Dumitriu, Akratitos, a fost eliminata de finlandezii de la Alianssi. In prima mansa, care s-a disputat la Atena, finlandezii s-au impus cu 1-0, iar duminica, in mansa a doua, scorul a fost egal, 0-0.

Iata rezultatele complete inregistrate in meciurile disputate simbata si duminica in mansa a doua a turului secund al Cupei UEFA Intertoto: Gloria Bistrita (Romania) – Brescia (Italia) 1-1 (in tur 1-2), Tobol Kostanay (Kazahstan) – Saint-Trond (Belgia) 1-0 (2-0), OFK Belgrad (Serbia-Muntenegru) – FC Synot (Cehia) 3-3 (0-1), FK Partizani (Albania) – Dacia Chisinau (Moldova) 0-3 (0-2), FC Brno (Cehia) – Thoune (Elvetia) 1-1 (3-2), Cibalia Vinkovci (Croatia) – Shahtior Soligorsk (Belarus) 4-2 (1-1), ZTS Dubnica (Slovacia) – Koper (Slovenia) 3-2 (0-1), Gyor (Ungaria) – Real Santander (Spania) 2-1 (0-1), FC Wil (Elvetia) – Willem II (Olanda) 3-1 (1-2), Lierse (Belgia) – Sloboda Tuzla (Bosnia) 5-1 (0-1), Nice (Franta) – Oergryte (Suedia) 2-1 (2-3), VfL Wolfsburg (Germania) – Marek Dupnitza (Bulgaria) 2-0 (1-1), SV Pasching (Austria) – Pobeda (Macedonia) 2-1 (1-1), Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) – Slovan Liberec (Cehia) 0-2 (0-2), Sutjeska Niksic (Serbia-Muntengru) – Tampere United (Finlanda) 0-1 (0-0), Allianssi (Finlanda) – Akratitos Atena (Grecia) 0-0 (1-0).

Meciurile din turul al treilea al Cupei UEFA Intertoto se vor disputa pe 19 iulie (prima mansa) si pe 26 iulie (mansa a doua).