10.6 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportValencia a fost invinsa de FC National

Valencia a fost invinsa de FC National

FC National Bucuresti a invins miercuri seara, in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formatia FC Valencia, campioana Spaniei, intr-o partida amicala. Unicul gol al intilnirii a fost marcat de Dan Petrescu, in minutul 72.

Jucatorul roman Nemtanu a fost eliminat in minutul 89, dupa ce a primit direct cartonasul rosu. Keca a primit un cartonas galben in minutul 66.

Partida de pe stadionul Mestalla, la care au asistat aproximativ 45.000 de spectatori, s-a disputat in cadrul unei festivitati prilejuite de prezentarea lotului echipei din Valencia pentru noul sezon.

FC Valencia a jucat in urmatoarea alcatuire: Canizares – Curro Torres (’46, Garido), Ayala (’46, Djukici), Pellegrino (’46, Baraja; ’76, Albelda), Fabio Aurelio (’63, Carboni) – Angulo (’46, Rufete), Marchena, De los Santos, Kily Gonzales (’46, Vicente) – Aimar (’46, Juan Sanchez), Salva (’46, Carew). Antrenor: Rafa Benitez.

La rindul sau, tehnicianul italian al echipei FC National, Walter Zenga, a utilizat urmatorii jucatori: Vintila – D. Petrescu (’76, D.Chirita), Prodan, Nemtanu, P. Marin – Olah (’65, Iordache), Ov. Petre, Caramarin (’65, Keca), G. Coman – S. Ilie (’71, V. Iacob), S. Radu (’80, Nae).