• Au marcat: Ahn Hwan ’77 / Mathis ’24.

Coreea de Sud: Lee Jae – Choi Chul, Kim Young, Hong Bo, Kim Nam Ii – Lee Joung, Park Sung (’37, Lee Soo), Song Gug, Yoo Chul (’69, Choi Soo) – Hwang Hong (’56, Ahn Hwan), Seol Hyeon. Antrenor: Guus Hiddink.

SUA: Friedel – Sanneh, Pope, Agoos, Hejduk – Donovan, Reyna, O’Brien, Beasley (’74, Lewis) – Mathis (’83, Wolff), McBride. Antrenor: Bruce Arena.

• A arbitrat: Urs Meier (Elvetia).

A fost un meci deosebit de tensionat, mai ales in partea a doua, cu o atmosfera incendiara in tribunele „rosii“ ale stadionului din Daegu. Miza era lupta pentru accederea in optimi. La pauza a fost 1-0, surprinzatoarea echipa a yankeilor marcind prin Mathis (’24), iar gazdele irosind un penalti (’41). A egalat, echitabil, Coreea prin jucatorul Perugiei, Ahn Jung-hwan. Au urmat minute de joc maxim, cu ratari la ambele porti. Coreea putea inscrie in penultimul minut prin Kim Nam-il.

Eroul meciului a fost portarul american Friedel, care si-a salvat echipa de la infringere, respingind si penaltiul. In tribuna atmosfera a fost infernala. Situatia a ramas nedecisa, ambele formatii contabilizind astfel patru puncte dupa doua meciuri.