8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMadalin Gorjanu este favorit

Madalin Gorjanu este favorit

In aceasta dimineata vor debuta la Tirgu Jiu intrecerile din cadrul editiei 2001 a Campionatelor Nationale de lupte libere pentru echipe de cadeti. Luptatorii care compun cele sase echipe masculine si trei feminine calificate in finale au trecut aseara de proba de cintar pentru stabilirea categoriilor de greutate la care vor lupta. Intrecerile propriu-zise au loc astazi si duminica pe salteaua special amenajata in Sala Sporturilor din Tirgu Jiu. Echipa Clubului Sportiv Pandurii, pregatita de antrenorii Gheorghe Gorjeanu si Alexandru Motorga si calificata pe locul doi in grupa de vest, are in componenta urmatorii sportivi: Robert Miuti (42 kg), Costel Balota (46 kg), Adrian Staicu (50 kg), Gusita Nicolae (50 kg), Radu Florin (54 kg), Madalin Gorjeanu (58 kg), Lucian Preoteasa (63 kg), Gabriel Serbanica (63 kg), Cristian Tomescu (69 kg), Nicolae Sirbu (76 kg), Ovidiu Stana (75 kg) si Bogdan Dodenci (100 kg). Dintre acestia, cea mai buna comportare in calificari a avut-o Madalin Gorjeanu, luptatorul care a ocupat primul loc la categoria sa de greutate la toate cele patru turnee de calificare. Antrenorii gorjeni isi pun mari sperante in evolutia campionului national de cadeti din acest an. Pe linga acest titlu, Madalin Gorjeanu a ocupat anul acesta primul loc si la Campionatele Nationale Scolare de la Craiova. Fiul antrenorului Gheorghe Gorjeanu a fost anul acesta selectionat si in lotul national de cadeti al Romaniei pentru Campionatele Europene de la Izmir. Gorjanu a fost cel mai bun luptator din delegatia romana, el reusind sa se situeze pe locul cinci in clasamentrul final al europenelor.