6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Dorel şi Cosmin

În decembrie, Dorel Stoica va împlini 31 de ani. În septembrie, Constantin (Cosmin) Gîngioveanu va face 20 de ani. Diferenţa dintre ei? Aţi văzut-o sâmbătă seară „live“. Dorel, căpitanul Universităţii, titular în meciul România – Serbia 2-3, a evoluat în prima repriză în zona centrală a apărării şi a avut ghinionul să înscrie un autogol imparabil! Vrem, nu vrem, a fost totuşi o greşeală din partea lui. Mutat apoi la mijloc, el a reuşit să-şi „spele păcatul din prima repriză“ – cum s-a exprimat comentatorul TV – şi a marcat un gol în poarta Serbiei, un eurogol!

În meciul echipelor de tineret, selecţionerul Emil Săndoi a alcătuit naţionala bazându-se pe jucători ai Ştiinţei. Şi i-a reuşit: România a câştigat cu 2-0 cu Andorra, un adversar, ce-i drept, mo-dest. Primul gol al meciului, care a căzut greu, abia după pauză, a fost marcat de… Universitatea! Mihai Costea a obţinut un penalti, iar Cosmin Gîngioveanu, sigur pe el, l-a transformat, 1-0. A urmat al doilea gol tot „made in Craiova“, cu acelaşi Gîngioveanu în prim-plan. Jucătorul Ştiinţei a executat impecabil o lovitură liberă, iar Liviu Ganea a marcat. Gîngioveanu a dat un gol, a fost coautor la al doilea, Universitatea a avut patru jucători în teren, adică, aşa cum a zis şi Cosmin după meci, „a fost bine“. Şi el a avut, într-un fel, soarta lui Dorel Stoica la echipa mare. „Piţi“ l-a urcat pe acesta din urmă, iar Săndoi l-a mai retras pe Gîngioveanu (fundaş?!), deşi lui Cosmin altceva îi place să joace, ofensiv, cât mai sus. Nu comentăm deciziile antrenorilor, nu avem nici pregătirea şi nici „căderea“, dar lui Gîngioveanu i se întâmplă prea multe în ultima perioadă. Bine, acum (în meciul România – Andorra) s-a întâmplat ca totul să se termine cu bine. Cosmin, care a fost selecţionat de Dobrin pe când avea doar zece ani şi dus la Paris (cu o selecţionată Danone), a avut parte de fel de fel de piedici. Talent deosebit, dar întotdeauna i s-a găsit câte un nod în papură, cum se zice. Ba că a semnat cu fraţii Becali (în urmă cu ceva ani), iar apoi, după ce Gîngioveanu a început să-şi facă un nume, au apărut alte probleme la echipa de club şi astfel acum este iarăşi rezervă. Are 19 ani, nu se justifică ţinerea lui pe foaia de rezerve a Universităţii, indiferent de explicaţiile care se vor „servi“ fanilor.