17 C
Știri de ultima orăMagazinTiberiu Ușeriu, câștigător pentru a treia oară în cel mai dur maraton din lume, 6633 Arctic Ultra

Tiberiu Ușeriu a câștigat, pentru a treia oară la rând, cursa de anduranță 6633 Arctic Ultra, cel mai dur maraton din lume. Cu o zi în urmă, Tibi Ușeriu a trecut prin cea mai dificilă experiență de până acum, imaginile postate pe pagina de Facebook Tasuleasa Social fiind grăitoare în acest sens.
La capătul celor peste şase sute de kilometri, a fost întâmpinat cu aplauze şi în acordurile imnului naţional al României. Campionul nostru s-a impus încă din prima zi. Aşa că nu e de mirare că la linia de sosire avea un avans de peste 80 kilometri faţă de următorul clasat. Oboseala se simţea vineri noapte în vocea lui Tiberiu Uşeriu, care, după mai puţin de 173 de ore, a ajuns la finalul ultramaratonului de la Cercul Polar.

Românul în vârstă de 44 de ani, cu o ambiţie greu de imaginat, a reuşit să parcurgă peste şase sute de kilometri şi să iasă învingător pentru a treia oară consecutiv. La scurt timp după terminarea cursei, campionul a vorbit cu cei dragi şi le-a mărturisit cât de greu i-a fost.