22 C

Scurte ştiri

Gabriela Drăgoi, pe cinci la bârnă
Gimnasta Gabriela Drăgoi s-a clasat pe locul cinci în finala pe aparate, la bârnă, din cadrul JO de la Beijing, fiind notată cu 15,625 puncte. Aurul olimpic la această probă i-a revenit americancei Shawn Johnson, cu 16,225 puncte, medalia de argint fiind obţinută de americanca Nastia Liukin, cu 16,025 puncte, iar cea de bronz, de chinezoaica Cheng Fei, cu 15,950 puncte. Concursul de gimnastică artistică de la Beijing s-a încheiat ieri, România obţinând o medalie de aur prin Sandra Izbaşa la sol şi una de bronz, în concursul feminin pe echipe.

Viorica Ţigău, doar locul 23
Atleta Viorica Ţigău nu a prins o zi tocmai bună şi a ratat calificarea în finala probei de săritură în lungime, din cadrul JO de la Beijing, reuşind doar 6,44 m. Sportiva română a ratat prima încercare, a reuşit 6,38 m din a doua, iar în ultima, 6,44 m. În urma acestei performanţe, Ţigău a ocupat locul 11 în Grupa B de calificare, nu foarte departe de baremul care i-ar fi asigurat intrarea în finală – 6,75 m. În clasamentul general al acestei probe, Viorica Ţigău a ocupat locul 23, pe prima poziţie fiind americana Brittney Reese, cu o performanţă de 6,87 metri. Printre cele care au ratat calificarea se numără şi rusoaica Tatiana Kotova, medaliată cu bronz la JO de la Atena, dar şi portugheza Naide Gomes, campioana mondială indoor.

Şansă de medalie la suliţă
Atleta Felicia Ţilea-Moldovan s-a calificat ieri în actul final al probei de aruncare a suliţei, din cadrul JO de la Beijing, reuşind o performanţă de 60,81 metri. Românca a „prins“ finala cu a cincea performanţă din Grupa B de calificare, însă sub baremul impus de organizatori (61,50 m) şi a ocupat locul zece în clasamentul general, pe prima poziţie fiind Barbora Spotakova (Cehia) cu 67,69 metri. Moldovan, care împlineşte în septembrie 41 de ani, a început destul de slab, cu o aruncare de 53,25 metri, a doua încercare a măsurat 55,89 metri, iar a treia a fost de 60,81 metri. Cealaltă româncă prezentă în calificări la aruncarea suliţei, Monica Stoian, a ocupat locul 21 în Grupa A de calificare, ea reuşind o performanţă de 54,56 metri, care nu i-a adus calificarea în finală. În ierarhia generală, Stoian s-a clasat pe locul 40. De remarcat faptul că a ratat calificarea în finală şi campioana olimpică en-titre, cubaneza Osleydis Menendez (60,51 m). Finala probei este programată mâine, de la ora 14.20.

Târlea nu a ajuns în semifinale

Atleta Ionela Târlea s-a clasat ieri după-amiază pe locul cinci în seria a doua, cu timpul de 23,22 secunde, în turul doi al probei de 200 de metri, ratând astfel calificarea în semifinale, unde au mers primele trei clasate din fiecare serie şi următorii patru timpi din clasamentul general. Ionela Târlea, care a ocupat locul 20 în clasamentul general, se calificase ieri-dimineaţă în turul doi al seriilor probei de 200 de metri, cu timpul de 23,24 secunde, fiind devansată de Roqaya Al-Gassra (Brunei) – 22,81, britanica Emily Freeman – 22,95 şi de Kerron Stewart (Jamaica), 23,03.

Cârstea, în turul doi la New Haven

Tenismana Sorana Cârstea s-a impus în faţa rusoaicei Alla Kudriavţeva, scor 4-6, 6-3, 7-5, în manşa inaugurală a turneului de la New Haven, dotat cu premii de 600.000 de dolari. În faza următoare a competiţiei, sportiva română o va întâlni pe învingătoarea din partida Gisela Dulko (Argentina) – Flavia Pennetta (Italia). În urma accederii în turul secund, Sorana Cârstea şi-a asigurat deja un cec în valoare de 7.820 de dolari şi 35 de puncte WTA. În turneul de dublu, perechea Sorana Cârstea/Monica Niculescu s-a calificat în sferturi, după victoria obţinută în faţa cuplului polonez Klaudia Jans/Alicja Rosolska, scor 6-1, 6-4.

Brazilia – SUA şi Nigeria – Argentina, finalele olimpice de la fotbal

Echipa naţională de fotbal feminin a Braziliei şi cea a Statelor Unite ale Americii s-au calificat luni seară în finala turneului olimpic, reeditând astfel ultimul act din 2004 de la Atena. În prima semifinală, disputată la Shanghai, Brazilia a surclasat cu 4-1 (1-1) echipa similară a Germaniei, campioana mondială en-titre, prin golurile marcate de Formiga (’43), Cristiane (’49, ’76) şi Marta (’53). În cea de-a doua semifinală, disputată la Beijing, SUA a învins Japonia cu 4-2 (2-1), prin golurile înscrise de Hucles (’41, ’81), Chalupny (’44) şi O’Reilly (’71). În actul final, care va avea loc mâine, la Beijing, americancele vor încerca să-şi apere titlul cucerit la Atena în faţa braziliencelor (scor 2-1, după prelungiri). La masculin, Nigeria a învins în semifinale naţionala Belgiei, scor 4-1, şi s-a calificat în ultimul act al competiţiei din China. Golurile au fost marcate de Adefemi (’18), Edu (’60, ’73) şi Okonkwo (’79), în timp ce pentru belgieni a punctat Ciman (’89). În cealaltă semifinală, Argentina a trecut de Brazilia cu scorul de 3-0, prin golurile reuşite de Agüero (’53, ’57) şi Riquelme (’76). Finala va avea loc sâmbătă, 23 august.

Frodeno, numărul unu la triatlon
Germanul Jan Frodeno, de 27 de ani, şi-a adjudecat victoria la triatlonul masculin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, fiind înregistrat cu timpul de 1 h 48 min. 53 sec. 28/100, la capătul celor trei probe ale concursului: înot, ciclism şi cros. Medalia de argint a revenit canadianului Simon Whitfield – 1 h 48 min. 58 sec. 47/100, iar cea de bronz, neozeelandezului Bevan Docherty – 1 h 49 min. 05 sec. 59/100. Campionul mondial en-titre, spaniolul Francisco Javier Gomez, s-a clasat pe poziţia a patra, cu timpul de 1 h 49 min. 13 sec. 92/100.