Știri de ultima orăSportFotbalJuniorii U17 și U19 și-au aflat adversarii din viitoarele preliminarii EURO 2024

Juniorii U17 și U19 și-au aflat adversarii din viitoarele preliminarii EURO 2024

Reprezentativele de juniori U17 și U19 ale României vor juca în toamna anului viitor pentru un loc la Turul de Elită, ultima rundă înaintea turneelor finale din 2024. Astăzi, la sediul UEFA de la Nyon au avut loc tragerile la sorți pentru viitoarea campanie de calificare.

La categoria Under 17 (juniori născuți în 2007), naționala României, pregătită de Nicolae Roșca, va întâlni Franța, Norvegia și Estonia, informează FRF. Datele de disputare ale mini-turneelor vor fi stabilite ulterior, dar în intervalul 1 iulie – 21 noiembrie 2023. Se califică la Turul de Elită primele două din fiecare grupă împreună cu cele 5 echipe de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două clasate.

Grupa 1: Danemarca, Austria, Georgia, Lituania.
Grupa 2: Suedia, Polonia, Letonia, Moldova.
Grupa 3: Germania, Ucraina, Finlanda, Liechtenstein.
Grupa 4: Serbia, Slovenia, Luxemburg, Azerbaidjan.
Grupa 5: Portugalia, Cehia, Muntenegru, Albania.
Grupa 6: Franța, Norvegia, ROMÂNIA, Estonia.
Grupa 7: Turcia, Scoția, Belarus, Kazahstan.
Grupa 8: Spania, Slovacia, Macedonia de Nord, Malta.
Grupa 9: Anglia, Croația, Kosovo, Insulele Feroe.
Grupa 10: Irlanda, Elveția, Islanda, Armenia.
Grupa 11: Italia, Grecia, Irlanda de Nord, San Marino.
Grupa 12: Belgia, Israel, Țara Galilor, Gibraltar.
Grupa 13: Ungaria, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Andorra.

Grupă accesibilă pentru tricolorii lui „Mogo“

La categoria Under 19 (juniori născuți în 2005), România, pregătită de Daniel Mogoșanu, va întâlni Cehia, Finlanda și San Marino. Mini-turneul care va fi găzduit de una dintre echipe se va desfășura la o dată ce va fi stabilită ulterior în perioada septembrie-noiembrie 2023. Primele două din fiecare grupă împreună cu echipa de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două clasate vor obține calificarea la Turul de Elită (primăvara lui 2024). Turneul final, la care vor participa doar 8 naționale, va avea loc în Irlanda de Nord.

Grupa 1: Franța, Danemarca, Islanda, Estonia.
Grupa 2: Norvegia, Ungaria, Letonia, Gibraltar.
Grupa 3: Serbia, Scoția, Bulgaria, Andorra.
Grupa 4: Italia, Suedia, Elveția, Liechtenstein.
Grupa 5: Germania, Polonia, Macedonia de Nord, Kazahstan.
Grupa 6: Spania, Georgia, Cipru, Moldova.
Grupa 7: Ucraina, Slovacia, Kosovo, Malta.
Grupa 8: Turcia, Grecia, Belarus, Lituania.
Grupa 9: Israel, Croația, Armenia, Insulele Feroe.
Grupa 10: Cehia, ROMÂNIA, Finlanda, San Marino.
Grupa 11: Țările de Jos, Bosnia și Herțegovina, Azerbaidjan, Luxemburg.
Grupa 12: Anglia, Austria, Țara Galilor, Muntenegru.
Grupa 13: Irlanda, Belgia, Slovenia, Albania.

Citeşte şi: Dragoş Bon şi Ionuţ Stancu asigură interimatul la Universitatea Craiova

ȘTIRI VIDEO GdS