Acasă Actualitate Fotbal – Pandurii – Concordia Chiajna, scor 2-1, în Liga I

Fotbal – Pandurii – Concordia Chiajna, scor 2-1, în Liga I

Pandurii Tg. Jiu a învins pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din cadrul etapei a 16-a din Liga I.

Oaspeţii au deschis scorul prin brazilianul Wellington (‘2), cu concursul portarului Pedro Mingote. Gorjenii au restabilit egalitatea în minutul 40, prin Claudiu Voiculeţ, cu un şut de la peste 30 de metri, la care portarul Florin Niţă a gafat. Internaţionalul Alexandru Maxim a marcat golul victoriei echipei gazdă în minutul 67. Concordia a rămas în 10 oameni în minutul 74, când Daniel Stan a fost eliminat pentru intrare brutală la Maxim, la numai două minute după intrarea sa pe gazon. Imediat a fost eliminat şi tatăl său, antrenorul Ilie Stan, pentru proteste.
Pandurii rămâne neînvinsă pe teren propriu în acest sezon, cu 6 victorii şi 2 egaluri.
Concordia nu are nici o victorie în ultimele patru jocuri (2 egaluri, 2 eşecuri).

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Voiculeş, Nistor, Răduţ (Boutadjine ’88) – Maxim (Băcilă ’81), Lemnaru (Matulevicius ’54), C. Cristea. Antrenor: Petre Grigoraş.

Concordia Chiajna: Fl. Niţă – Belu, Belica, Fl. Ilie (D. Stan ’73), Bambara (Popovici ’46) – Leca, Purece – Creţu, S. Pană, Serediuc – Wellington (Ibrici ’82). Antrenor: Ilie Stan.

Cartonaşe galbene: Viera ’27, Voiculeţ ’90+2 / Bambara ’29, Creţu ’52, Purece ’56.

Cartonaş roşu: D. Stan ’74.

Arbitri: Dragoş Istrate (central) – Micloş Nagy, Bogdan Hârlab (asistenţi) – Cătălin Buşi (rezervă).

Observatori: Florentin Ivan, Gheorghe Nedelescu.