20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateTenis - Jarkko Nieminen a câştigat turneul de la Sydney

Tenis – Jarkko Nieminen a câştigat turneul de la Sydney

Tenismanul finalandez Jarkko Nieminen, locul 77 ATP, a câştigat, duminică, turneul de la Sydney (Australia), dotat cu premii în valoare totală de 434.250 de dolari, informează Mediafax.

Nieminen l-a învins, în finală, cu scorul de 6-2, 7-5, după o oră şi 20 de minute, pe francezul Julien Benneteau, poziţia 49 în clasamentul mondial.

Jarkko Nieminen a câştigat al doilea turneu din carieră, după ce s-a impus la Auckland în 2006. El este primul jucător care vine din calificări şi se impune într-un turneu ATP, după performanţa reuşită de rusul Serghei Stahovski la Sankt Petersburg, în 2009.

Pentru succesul obţinut la Sydney, Nieminen va primi 250 de puncte ATP şi un cec în valoare de 78.360 de dolari, în timp ce Benneteau va încasa 41.290 de dolari şi 150 de puncte ATP.

Proba de dublu a fost câştigată de perechea americană Bob Bryan / Mike Bryan, cap de serie numărul unu, care a trecut, în finală, cu scorul de 6-1, 6-4, de cuplul Matthew Ebden / Jarkko Nieminen (Australia / Finlanda).