18.4 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateAtletism - Lidia Şimon a câştigat maratonul de la Osaka

Atletism – Lidia Şimon a câştigat maratonul de la Osaka

Atleta Lidia Şimon a câştigat duminică noapte ediţia inaugurală a maratonului de la Osaka, cu timpul de 2 ore 32 min 48 sec, informează cotidianul japonez The Yomiuri Shimbun, citat de Agerpres. Şimon a fost urmată pe podium de atletele japoneze Kiyoko Shimahara (2:33:36) şi Yuri Yoshizumi (2:40:31).

Şimon a mai câştigat de trei ori maratonul de la Osaka în vechea sa formulă (1998, 1999, 2000), când competiţia era destinată numai femeilor.
"E formidabil că am câştigat primul maraton de la Osaka. Am auzit multă lume spunându-mi pe nume, 'Lidia, Lidia.' Asta m-a făcut să simt că Osaka e pentru mine ca a doua casă", a declarat ea.
Duminică, în proba masculină s-a impus kenyanul Elijah Sang, cu timpul de 2:12:15, care i-a devansat pe rusul Aleksei A. Sokolov (2:13:15) şi pe fratele său mai mare, Salim Kimutai Kipsang (2:14:18).
Peste 27.100 de concurenţi au participat la această cursă, urmărită de mai bine de un milion de spectatori.
În noua sa formulă, maratonul de la Osaka are un caracter caritabil. Toţi participanţii în cursa de duminică au donat câte 500 de yeni. O parte a donaţiilor vor fi folosite pentru eforturile de reconstrucţie în zonele devastate de cutremurul care a lovit estul Japoniei în luna martie.