6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitatePolo - România va juca pentru locurile 11-12

Polo – România va juca pentru locurile 11-12

Naţionala de polo a României a fost învinsă, marţi , de reprezentativa Canadei, scor 8-12 (2-2, 2-4, 3-3, 1-3), în meci contând pentru clasarea pe locurile 9-12, la Campionatul Mondial de la Shanghai, informează Digi Sport.
Marcatori:
Canada: Boyd 4 goluri, Constantin 3, Kudaba 1, Graham 1, Diggle 1, Vikalo 1, McElroy 1.
România: C. Radu 3 goluri, Negrean 3, Chioveanu, Georgescu 1.
În meciurile din grupe, România a fost învinsă de Australia (8-9) şi Serbia (5-12), obţinând o singură victorie, în faţa Chinei (14-10). A urmat barajul pentru sferturile de finală, pierdut în faţa Muntenegrului, cu 4-8 şi meciul cu Canada, primul din turneul pentru locurile 9-12. Tricolorii vor juca ultimul meci, joi, pentru locurile 11-12, cu învinsa din meciul dintre Australia şi Japonia, programat tot marţi.
Tot marţi se vor mai disputa meciurile din sferturile de finală: Ungaria-SUA, Serbia-Germania, Croaţia-Muntenegru şi Italia-Spania.
Semifinalele şi meciurile pentru locurile 5-8, 9-10, respectiv 11-12 vor avea loc joi, iar finalele pentru medalii şi partidele de clasament final, 5-6 şi 7-8, două zile mai târziu.
Naţionala de polo a României a înregistrat nouă participări la Campionatul Mondial, cel mai bun rezultat fiind locul 5 (1975). La ultima participare, la ediţia din 2009, la Roma, România a ocupat locul 7, podiumul fiind ocupat, în ordine, Serbia, Spania şi Croatia.
La ediţia din 2011, obiectivul României a fost trecerea de faza grupelor.
Primele trei clasate la CM de la Shanghai, se califică la Jocurile Olimpice de la Londra.