16.2 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Pandurii, învinsă în Regie

Fotbal – Pandurii, învinsă în Regie

Pandurii Târgu Jiu a pierdut vineri pe terenul ultimei clasate, Sportul Studenţesc, scor 1-2 (Vranjes ’11 / T. Bălan ’69, ‘81), într-un joc din etapa a 28-a a Ligii I.

Gorjenii rămân cu emoţiile retrogradării după evoluţia penibilă din Regie. Sărbătorile de Peşte sunt greu digerabile pentru Pandurii, care a pierdut o partidă pe care a controlat-o din cauza erorilor uriaşe din centrul defensivei. Viera, Rada şi Mingote sunt „artizanii“ reuşitelor lui Tibi Bălan, care aduce Sportul mai aproape de realizarea baremului.

Elevii lui Petre Grigoraş au început bine şi au deschis scorul prin Vranjes, bosniacul reluând spectaculos, din semifoarfecă, o bâlbâială a portarului Viciu. Sportul a şutat în câteva rânduri peste poartă, Ferfelea fiind cel mai aproape de ţină (‘36). Pandurii a luat vacanţă la pauză şi a acceptat dominarea gazdelor. Deşi au ajuns în câteva rânduri în careul Sportului, oamenii lui Grigoraş au ezitat să şuteze, afişând o autosuficienţă ce s-a dovedit păguboasă. Vrnajes s-a transformat în demon în minutul 69 şi a greşit la centrul terenului o pasă simplă, Negru l-a angajat pe Bălan iar acesta a egalat printre picioarele lui Mingote (1-1).

Sportul a continuat să pună presiune şi nu degeaba. Maxim a centrat din stânga, Viera a ezitat să pună piciorul, iar Tibi Bălan l-a lobat pe nefericitul Mingote ( 2-1,‘81).

Petre Grigoraş l-a aruncat în luptă pe debutantul Albert Voinea, dar Pandurii nu a mai tras nici un şut spre poartă până la final.

Pandurii rămâne cu 33 de puncte în clasament şi etapele viitoare va primi pe teren replica candidatelor la cupele europene, Steaua şi Rapid.