11.7 C
Știri de ultima orăActualitateGimnastică: Naţionala de juniori a României, locul patru la CE

Gimnastică: Naţionala de juniori a României, locul patru la CE

Echipa masculină de juniori a României s-a clasat joi seara pe locul patru, la Campionatul European de la Birmingham, cu un punctaj total de 244,500 puncte, informează mediafax.ro.
Podiumul a fost ocupat în ordine de Marea Britanie (254,200 puncte), Elveţia (248,525) şi Franţa (245,375).
Gimnaştii români au obţinut următoarele punctaje: la sol (total de 42,150), cal cu mânere (37,575), inele (40,025), sărituri (45,350), paralele (39,975) şi bară fixă (39,425). În clasamentul general au punctat 23 de naţiuni.
Lotul de juniori al României este format din gimnaştii Andrei Muntean, Daniel Rădeanu, Andrei Groza, Ioan Nistor şi Adelin Kotrong.
Astăzi vor avea loc calificările în concursul de seniori, sâmbătă proba de individual compus a juniorilor şi finala pe echipe la seniori, iar duminică, în ultima zi a CE de la Birmingham, sunt programate finalele pe aparate la juniori şi seniori.
Lotul masculin de seniori, care intră vineri în competiţie, este format din sportivii Flavius Koczi, Alin Jivan, Adrian Bucur, Ovidiu Buidoso şi Cosmin Iancu.
La ediţia din 2008 a Campionatului European, echipa de seniori a României a obţinut medalia de bronz.