10.6 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Liga Europa: Rezultatele înregistrate în grupe

Fotbal – Liga Europa: Rezultatele înregistrate în grupe

Echipa pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, cu Răzvan Raţ integralist, a învins, joi, pe teren propriu, pe Partizan Belgrad, scor 4-1, şi se află pe primul loc în Grupa J a Ligii Europa, cu maximum de puncte după două etape.

Iată toate rezultatele:

Grupa A

Anderlecht – Ajax 1-1 (Legear 85 / Rommedahl 73)

FC Timişoara – Dinamo Zagreb 0-3 (Badelj 8, Sammir 52, Morales 59)

Clasament: 1. Anderlecht 4p, 2. Dinamo Zagreb 3p, 3. Ajax 2p, 4. Timişoara 1p.

Grupa B

Slavia Praga – Lille 1-5 (Belaid 6-penalty / Suchy 47-autogol, Frau 71, Gervinho 85, 90, Souquet 88)

Valencia – Genoa 3-2 (Silva 52, Zigic 56, Villa 81-penalty / Floccari 43, Kharja 63-penalty)

Clasament: 1. Valencia 4p , 2. Lille 4p, 3. Genoa 3p, 4. Slavia Praga 0p.

Grupa C

Hamburg – Hapoel Tel-Aviv 4-2 (Berg 5, 14, Elia 40, Ze Roberto 77 / Shechter 37, Yeboah 62)

Celtic – Rapid Viena 1-1 (McDonald 21/ Jelavic 4)

Clasament: 1. Rapid Viena 4p, 2. Hamburg 3p, 3. Hapoel 3p, 4. Celtic 1p.

Grupa D

Sporting Lisabona – Hertha Berlin 1-0 (Silva 17). La oaspeţi, internaţionalul român Maximilian Nicu a fost rezervă şi a intrat pe teren în minutul 67.

FK Ventspils – Heerenveen 0-0

Clasament: 1. Sporting 6p, 2. Ventspils 2p, 3. Heerenveen 1p, 4. Hertha 1p.

Grupa E

AS Roma – ŢSKA Sofia 2-0 (Okaka 20, Perrotta 23). La gazde, portarul Bogdan Lobonţ a fost rezervă.

Fulham – FC Basel 1-0 (Murphz 57)

Clasament: 1. Fulham 4p, 2. Basel 3p, 3. Roma 3p, 4. ŢSKA Sofia 1p.

Grupa F

Dinamo – Panathinaikos 0-1 (Karagounis 79)

Galatasaray – Sturm Graz 1-1 (Baros 63 / Beichler 45+1)

Clasament: 1. Galatasaray 4p, 2. Dinamo 3p (1-1), 3. Panathinaikos 3p (2-3), 4. Sturm Graz 1p.

Grupa G

Levski Sofia – Lazio 0-4 (Matuzalem 22, Zarate 45, Meghni 67, Rocchi 73). La oaspeţi, Ştefan Radu a evoluat pe întreaga durată a partidei pe postul de fundaş central.

FC Salzburg – Villarreal 2-0 (Janko 21, Tchoyi 84)

Clasament: 1. FC Salzburg 6p, 2. Lazio 3p, 3. Villarreal 3p, 4. Levski Sofia 0p.

Grupa H

FC Twente Enschede – Steaua 0-0

Şerif Tiraspol – Fenerbahce 0-1 (Alex 53). La gazde, mijlocaşul român Constantin Arbănaş a fost titular şi a evoluat până în minutul 65.

Clasament: 1. Twente 4p, 2. Fenerbahce 3p, 3. Steaua 2p, 4. Şerif Tiraspol 1p.

Grupa I

AEK Atena – Benfica 1-0 (Majstorovic 43). La gazde, mijlocaşul român Ilie Iordache a fost rezervă.

BATE Borisov – Everton 1-2 (Lihtarovic 16 / Fellaini 68, Cahill 77)

Clasament: 1. Everton 6p, 2. AEK 3p, 3. Benfica 3p, 4. BATE 0p.

Grupa J

Toulouse – FC Bruges 2-2 (Sissoko 54, Gignac 84 / Akpala 52, Perisic 90+4)

Şahtior Doneţk – Partizan Belgrad 4-1 (Lomic 24-autogol, Adriano 38, Jadson 54, Rakiţki 67 / Ljajic 86). Fundaşul român Răzvan Raţ a fost integralist la gazde.

Clasament: 1. Şahtior 6p, 2. Toulouse 4p, 3. FC Bruges 1p, 4. Partizan Belgrad 0p.

Grupa K

FC Copenhaga – Sparta Praga 1-0 (N'Doye 25)

PSV Eindhoven – CFR Cluj 1-0 (Bakkal 9)

Clasament: 1. PSV Eindhoven 4p, 2. CFR Cluj 3p (2-1), 3. FC Copenhaga 3p (1-2), 4. Sparta Praga 1p.

Grupa L

Werder Bremen – Athletic Bilbao 3-1 (Hunt 18, Martins 41, Frings 90+4 / Llorente 90+1)

Austria Viena – Nacional Madeira 1-1 (Schumacher 77 / Ruben Micael 35)

Clasament: 1. Bremen 6p, 2. Bilbao 3p, 3. Nacional 1p, 4. Austria Viena 1p.