3.9 C
Știri de ultima orăActualitateFOTBAL: UNIVERSITATEA CRAIOVA - HAPOEL KYRIAT (Israel) 0-0

FOTBAL: UNIVERSITATEA CRAIOVA – HAPOEL KYRIAT (Israel) 0-0

Universitatea Craiova a jucat în această seară al patrulea meci al turneului de pregătire din Olanda, întâlnind formaţia Hapoel Kyriat (Israel – Liga I), însă nici în acest ultim meci amical susţinut în Ţara Lalelelor n-a învins, fotbaliştii antrenaţi de Nicolo Napoli nereuşind nici măcar să marcheze.Echipele de start: Universitatea: Bornescu – Dănănae, Găman, Mitchell, Rose – Prepeliţă, Stoica, Dilevski – Wobay, Gângioveanu,  Baird

Rezerve: Lung jr, Stoianof, Barbu, Crăciun, Firţulescu, Ologu, M Costea, Gogoşoiu, Bărboianu, Dina

Hapoel Kyriat: Amos – Kozouk, Biton, Elgrably, Nus Baum – Benzaken, Dickson, Rochet, Peretz – Sussia, Dicson.

Rezerve: Maimolz, Rwbina, Suan, Avidor, Zarfoti, Elimelech, Aflalor, Bakhr, LavishabtaiCraiovenii au încercat în această seară să dovedească măcar că sunt în stare să dea gol, după trei meciuri în care n-au reuşit să bage mingea în plasă, însă nici de această dată n-au avutz succes, deşi au înfruntat o echipă israeliană slab cotată şi decisă să-şi testeze mai ales rezervele. Nivelul scăzut al echipei israeliene s-a văzut pe teren, adversarii craiovenilor nereuşind în prima repriză nici măcar un şut pe spaţiul porţii, în timp ce elevii lui Napoli l-au pus la încercare în mai multe rânduri pe portarul Amos, prin şuturile lui Baird, Gângioveanu şi Wobay, „plasate” direct în braţele portarului israelian.De la Universitatea au ieşit Bornescu, Gângioveanu, Găman si Dorel Stoica, intrând în locul lor Lung, Barbu, Firtulescu şi Crăciun.În timpul celei de-a doua reprize au mai fost introduşi în teren craiovenii Rose ( în locul lui Busu), Dilevski (în locul lui Barboianu), Wobay (care l-a înlocuit pe M. Costea), Baird (în locul lui Dina), Ologu (care l-a schimbat pe Dănănae) şi Ionuţ Popescu (în locul lui Prepeliţă).În cea de-a doua jumătate a meciului, jocul a fost mai plat decât în prima, cu mici excepţii. Costea şi Firtulescu au încercat la rândul lor să marcheze, însă şuturile lor au fost respinse de portarul advers. Poate cea mai mare ocazie a craiovenilor a avut loc în minutul 75, când, la un corner executat de Firtulescu, mingea a ajuns la Mihai Costea care a şutat, însă balonul a fost respins de pe linia portii de un fundaş adversLa rândul lor, israelienii au fost la un pas de a marca în ultimul minut, când la o lovitura libera pentru Hapoel Kyriat, mingea a ajuns la Lung, care n-a reuşit să o reţină, oferindu-le adversarilor un corner, rămas fără rezultat.