Acasă Actualitate Gimnastică: Echipa masculină a României a cucerit medaliile de bronz la CE...

Gimnastică: Echipa masculină a României a cucerit medaliile de bronz la CE de la Lausanne

Echipa masculină de gimnastică a României a cucerit, sâmbătă, medalia de bronz la CE de la Lausanne (Elveţia), după ce în finală s-a clasat pe locul trei, fiind devansată de Germania şi Rusia, informează site-ul oficial al competiţiei.
România a obţinut un total de 268,950 puncte, fiind devansată de Germania, cu 269,575p, şi de câştigătoarea Rusia, cu 272,450p. Locurile următoare au fost ocupate, în ordine, de Belarus, Franţa, Ucraina, Elveţia şi Italia.
Echipa României a fost alcătuită din Flavius Koczi, Răzvan Şelariu, Daniel Popescu, Robert Stănescu şi Cosmin Maliţa. România a obţinut cele mai mari punctaje din concurs la sol (45,175p), cal cu mânere(43,88p) şi sărituri (48,725), dar a fost deficitară la bară fixă (unde a obţinut doar 42,525p), inele(43,925p) şi paralele (44,800p).
Duminică, de la ora 15:00, sunt programate finalele pe aparate, unde gimnaştii români vor fi prezenţi în trei finale: Răzvan Şelariu şi Daniel Popescu – sărituri, Flavius Koczi -cal cu mânere şi Răzvan Şelariu – sol.