10.6 C
Știri de ultima orăActualitateFormula 1: Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Australiei

Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Australiei

Lewis Hamilton a început în forţă sezonul 2008. Britanicul a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Australiei, de la Melbourne, în care germanii Heidfeld şi Rosberg au completat podiumul.

Vicecampionul mondial, Lewis Hamilton, este primul câştigător al sezonului în Formula 1. Britanicul de la McLaren Mercedes a învins în Grand Prix-ul australian de la Melbourne, pe care l-a încheiat la peste cinci secunde distanţă de al doilea clasat, Nick Heidfeld de la BMW Sauber. Un alt german, Nico Rosberg, s-a clasat al treilea şi a fost urmat de fostul dublu campion mondial, Alonso, şi noul coechipier al lui Hamilton de la McLaren, Kovalainen.

Campionul din 2007, Raikkonen, a abandonat cu cinci ture înainte de final într-o cursă terminată de numai şapte piloţi. Chiar şi aşa, în urma descalificării lui Rubens Barrichello, Kimi Raikkonen a primit punctul care îl recompensează pe ocupantul locului opt.