24.5 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - preliminariile CE 2008: Olanda-Bulgaria 2-0, în Grupa G

Fotbal – preliminariile CE 2008: Olanda-Bulgaria 2-0, în Grupa G

Echipa naţională a Olandei a câştigat cu 2-0 partida disputată sâmbătă seară, pe teren propriu, în faţa Bulgariei, într-un meci din Grupa G a preliminariilor Campionatului European, informează site-ul oficial al UEFA. Scorul a fost deschis prin Sneijder, în minutul 23, care a transformat o lovitură liberă, şi a fost majorat de Ruud van Nisterlooy, în minutul 58.
Olanda: Van der Sar – Melchiot (Boulahrouz 65), Mathjinsen, Bouma, Van Bronckhost – Heitinga, Sneijder (Seedorf 73), De Zeeuw (De Jong 81) – Babel, Van Nistelrooy, Van Persie. Antrenor: Marco van Basten.
Bulgaria: Ivankov – Lucio (Iankov 78), Kişişev, Tuncev, Tomasic – S. Angelov, Georgi Peev (Popov 62), M. Petrov, S. Petrov, Telkiski (V. Dimitrov 68) – Berbatov. Antrenor: Dimitar Penev.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Spania, cu Luis Medina Cantalejo la centru, asistat de Victoriano Giraldez Carrasco şi Jesus Calvaro Guadamuro.