13.4 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - preliminarii CE 2008: Luxemburg-Slovenia 0-3, în Grupa G

Fotbal – preliminarii CE 2008: Luxemburg-Slovenia 0-3, în Grupa G

Echipa naţională a Sloveniei a câştigat cu 3-0 meciul disputat sâmbătă seară, în deplasare, în faţa reprezentativei similare a Luxemburgului, în Grupa G a preliminariilor Campionatului European de fotbal din 2008, informează site-ul oficial al UEFA.
Golurile slovenilor au fost marcate de Lavric, în minutele 7 şi 47, şi Novakovik, în minutul 47.
Au evoluat următoarele echipe:
Luxemburg: Joubert – Bigard, Hoffmann, Strasser, Peiffer (Da Mota 52) – Lombardelli (Payal 46), Ferreira, Bettmer, Mutsch – Peters – Huss (Kitenge 63). Antrenor: Guy Hellers.

Slovenia: Handanovic – Brecko, Morec, Zlogar (Cipot 82), Kokot – Kirm (Komac 64), Koren, Stevanovic, Vrsic (Mihelic) – Novakovic, Lavric. Antrenor: Matjaz Kek.

Luxemburg ocupă ultimul loc în Grupa G, fără niciun punct, în timp ce Slovenia ocupă locul 6, cu şapte puncte acumulate după opt partide disputate.
Echipa naţională a României a învins de două ori reprezentativa Sloveniei în această campanie de calificare, cu 2-1 şi 2-0, iar naţionala Luxemburgului a învins-o cu scorul de 3-0, urmând ca returul să se desfăşoare la 17 octombrie, în deplasare.