Satul Ungureni nu are curent electric de patru zile

Autori
Etichete , , ,


Zeci de localnici din satul Ungureni, comuna Ghercesti, stau de patru zile pe intuneric. In urma caderilor abundente de zapada, stilpii electrici au fost afectati. Desi echipajele sucursalei Oltenia a SC ELECTRICA SA au intervenit in majoritatea comunelor afectate, in patru sate ale comunei Ghercesti inca nu s-a restabilit furnizarea de curent electric. Principalul motiv pentru care lucrarile au fost intirziate este inaccesibilitatea drumurilor din aceasta zona. In citeva cazuri, angajatii societatii au fost nevoiti sa inainteze cu utilajele de deszapezire in fata masinilor de interventie, motiv pentru care s-a avansat foarte greu.

Localnicii din satul Ungureni sint tot mai ingrijorati de situatia creata. Acestia sustin ca au alertat atit autoritatile din comuna, cit si reprezentantii societatii ELECTRICA. „Nu stim ce sa mai credem! I-am anuntat pe toti si ne-au spus ca in cel mai scurt timp problema se va rezolva. A trecut o zi, doua si chiar trei si tot nu avem curent. Locuim la tara, dar nu mai folosim de mult lampile pentru a face lumina. Parca sintem in evul mediu. E de ajuns ca am fost blocati zeci de ore in sat, neputind sa luam legatura cu alte localitati, nu mai aveam nevoie si de asta!“, a spus un locuitor.

„In satul Ungureni, tensiunea este intrerupta de citeva zile. Din cauza vintului puternic, stilpii de medie si joasa tensiune au fost rupti, drept pentru care nu s-a mai putut furniza energie electrica. Echipele noastre sint deja la fata locului pentru a inlocui stilpii. In acest sens au fost transportati acolo cinci stilpi de medie tensiune si opt de joasa tensiune. Imediat ce lucrarile vor fi finalizate, oamenii vor avea din nou acces la curent“, a precizat Constantin Antonovici, inginer-sef in cadrul sucursalei.

Problemele vor fi remediate pina saptamina viitoare


Reprezentantii SC ELECTRICA SA-sucursala Oltenia sustin ca sint 80 la suta sanse ca pina saptamina viitoare satul Ungureni sa intre in regim normal de furnizare. In aceeasi situatie se afla si satul Rachita, precum si alte doua sate din comuna Ghercesti. Aici insa nu s-a reusit deplasarea la fata locului, deoarece drumul de acces este blocat. Din acest motiv, s-a facut apel la autoritatile locale pentru ca acestea sa inlesneasca actiunea de interventie.

„In momentul in care cei de la primarie ne anunta, echipajele noastre vor pleca imediat pentru a remedia defectiunile existente. Pina atunci, din pacate, nu putem face nimic. La ora actuala, cu exceptia localitatilor amintite, nu mai sint probleme majore privind furnizarea energiei electrice. Daca vremea este favorabila si nu vor mai fi caderi abundente de zapada sau vint puternic, nu vor mai exista astfel de situatii“, a incheiat Antonovici.Comenteaza acum

Alte stiri

Sumarul ediției de sâmbătă, 29 ianuarie 2005

Actualitate

» Munca, bratara de aur…?!
» Romii care locuiesc ilegal in cartierul Mofleni vor fi mutati la primavara
» Regulamente scolare aspre pentru combaterea degradarii invatamintului
» O familie din Craiova „moare“ cu dreptatea in mina
» Familii din tara si din strainatate au trimis daruri copilului din Rojiste
» Satul Ungureni nu are curent electric de patru zile
» Trei primari din Dolj „suspina“ dupa 100 de miliarde de lei din fonduri europene
» Program de distribuire gratuita a mijloacelor contraceptive in mediul rural
» „Bataie“ pe tractoarele scoase la vinzare de finantele doljene
» Depozitul ecologic de gunoi de la Mofleni risca sa infesteze Jiul si o sursa de alimentare cu apa a Craiovei
» Conducerea CJ Dolj isi ia consilieri personali
» Detinutii fac icoane pentru victimele cutremurului din Asia
» Premierul a decis destituirea si numirea mai multor secretari de stat
» Oltenii cer oficialitatilor bani si locuri de munca
» Atac la sediul PSD din strada Kogalniceanu
» Asigurari de malpraxis pentru moase
» Avertizare meteorologica privind inrautatirea vremii
» Scurte stiri
» Mischie ramine in arest

Local

» Soldatul Mindrisoru si-a tras un glont in piept cu pistolul-mitraliera

Dolj

» Consultatii ginecologice in biroul primarului

Sport

» Bratu, Tamas si Petre sint pe faras
» Carabas l-a invins pe Ilie Dumitrescu
» Capello „pensioneaza“ vechea garda a lui Juve
» Cagliari si Inter, aproape de semifinale
» Pippo va fi operat din nou
» Solari, cea mai buna alternativa
» Regulamente scolare aspre pentru combaterea degradarii invatamintului
» „Sa joace Postasu’ in atac!“
» „Il astept pe sirb“
» Brazilienii ar putea ajunge abia pe 4 februarie
» „Se razbuna pe Paduret din cauza mea!“
» Credinciosii de la Pandurii
» „GP“ – Universitatea II 3-1
» Alb-albastrii pleaca la turci
» Surpriza, a revenit Calin!

Opinii

» SA UCIZI O PASARE CINTATOARE

Top