Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Util si placut

Picătura de cunoaştere

Util si placut - Click NEWS
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Supraponderalii trăiesc mai mult

În sfârşit, o veste bună pentru persoanele care au probleme cu greutatea: colăceii de pe burtică şi bărbia dublă pot contribui semnificativ la prelungirea vieţii. Aceasta este concluzia la care au ajuns specialiştii din cadrul Ministerului japonez al Sănătăţii şi Muncii, care au constatat că persoanele care au atins supraponderabilitatea la vârsta de 40 de ani trăiesc mai mult decât oamenii care au siluetă. Pentru acest studiu au fost analizate dosarele medicale a 50.000 de persoane cu vârsta minimă de 40 de ani. În urma cercetărilor efectuate, s-a constatat că subiecţii cei mai slabi aveau cea mai scurtă speranţă de viaţă, trăind în medie cu şase-şapte ani mai puţin decât persoanele supraponderale. Studiind cazurile fiecărui voluntar, oamenii de ştiinţă au avut în vedere forma fizică a subiecţilor şi perioada de timp trăită după vârsta de 40 de ani, grupând subiecţii în diverse categorii, în funcţie de indicele de masă corporală (IMC) - o măsură universală a greutăţii.
La vârsta de 40 de ani, bărbaţii cu greutate medie, respectiv cei al căror IMC se situa între 18,5 şi 25, aveau o speranţă de viaţă de încă 39,94 ani. În schimb, la aceeaşi vârstă, bărbaţii supraponderali, respectiv cei care aveau valoarea IMC situată între 25 şi 30, aveau o durată de viaţă de încă 41,64 ani. În cazul femeilor, doamnele cu greutate normală aveau o speranţă de viaţă de încă 47,97 ani, iar estimările pentru doamnele plinuţe erau de încă 48,05 ani de viaţă. Persoanele obeze, bărbaţi şi femei cu IMC de peste 30, aveau o speranţă de viaţă de 39,41, respectiv 46,02 ani. Potrivit aceloraşi cercetări, bărbaţii slabi, cu IMC sub 18,5, aveau o speranţă de viaţă mult mai mică, de încă 34,54 ani, în timp ce femeile slabe se estima că vor mai trăi 41,79 ani.
O posibilă explicaţie pentru această descoperire surprinzătoare ar fi faptul că persoanele slabe fumează mai mult şi sunt mai supuse riscului de a contracta boli contagioase.


 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 1.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 1.0 din 1 vot





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de ..:
    pai crapa de bolile pe care le fac datorita obezitatii.la 60-65 adio supraponderalii.
    2009-06-24, 02:24:56 (79.117.132.*)
  2. de cetatean:
    Alta tampenie servita cu picatura de "cunoastere". Eu cred ca ori ar trebui interzis consumul de alcool in institutele de cercetari ori gds sa nu-i mai puna pe aia de scriu horoscopul sa faca articole de stiinta.
    2009-06-24, 11:41:20 (82.77.174.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 15°C.
La noapte: 12°C.
Mâine: 16°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei: