Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

Craiova: Clădirile istorice, fără şanse de renovare

Ultima ora

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

 Imobilele-monument din centrul Craiovei nu vor putea fi curând reabilitate. Primăria promovează un proiect de reamenajare a centrului istoric, cu valoare estimată de 20 de milioane de euro şi finanţat în proporţie de 98% din fonduri europene prin Programul Operaţional Regional, care însă nu are nici o tangenţă cu clădirile. Motivul? Acestea sunt proprietate privată, iar reparaţia nu poate fi susţinută din bani publici. Mai multe amănunte în Gazeta de Sud de mâine.


 

Ultima modificare: 19:57:39

Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 2 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de Cladiri ce trebuiesc confiscate si puse la vanzare:
    Ar trebui o lege prin care cel care achizitioneaza o cladire istorica sa fie obligat in urmatorii 5 ani s-o renoveze (cu o contributie/ajutor de la stat de 30%). Daca in 5 ani nu a facut nimic, cladirea este confiscata si pusa la vanzare. Timp de 18 ani, Minerva, de exemplu, a stat in paragina in centrul Craiovei. Am intrebat-o anul trecut pe paznica de acolo a cui este si era terorizata de frica si a zis ca nu poate sa-mi raspunda (de parca am fi fos in filme cu mafia din Sicilia, sau in tarile africane cu sefi ultra-corupti).
    2010-09-07, 01:36:24 (89.81.3.*)
  2. de Cititor GDS:
    Cel mai elocvent model de renovare a unui centru istoric aflat in proprietate provate este Sibiul, unde totul a fost renovat intr-un timp record si de buna calitate.
    2010-09-07, 09:57:27 (82.77.175.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 16°C.
La noapte: 12°C.
Mâine: 16°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei: