Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Sondaj:

Sunteţi de acord ca taxa radio-tv să fie trecută pe factura de energie electrică?

Da
Nu

Comentarii »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

Medicului-şef al Unităţii de Primiri Urgenţe (UPU) Gorj i s-a interzis să profeseze un an după ce o pacientă a decedat

Ultima ora

Medicul-şef al Unităţii de Primiri Urgenţe (UPU) de la Spitalul Judeţean Târgu-Jiu, Liliana Crăciun, a fost sancţionat de către Comisia Superioară de Disciplină a Colegiului Medicilor cu interdicţia de a mai profesa pe o perioadă de un an, după decesul unei paciente pe care a tratat-o greşit. Liliana Crăciun are obligaţia de a efectua cursuri de perfecţionare profesională în medicina de urgenţă. De asemenea, medicul specialist a fost pus sub urmărire penală de către procurorii Parchetului judeţean Gorj pentru comiterea infracţiunii de ucidere din culpă. Conform anchetatorilor, raportul medico-legal al Institutului de Medicină Legală din Târgu-Mureş arată că este vorba despre culpă medicală şi că decesul Ionelei Lorena Buicu a survenit din cauza infectării cu un streptococ, în urma tratamentului injectabil făcut de medicul Crăciun.
“Medicul Crăciun a efectuat timp de două săptămâni un tratament pentru care nu a avut indicaţie şi nici diagnostic susţinut de examene paraclinice (...) un tratament pentru care nu avea competenţa de a-l administra în regim repetat. S-a aplicat un tratament fără a avea examen clinic de specialitate, fără investigaţiile imagistice specifice afecţiunii şi fără ca medicul să aibă competenţa necesară", se arată în raportul întocmit de Comisia Superioară de Disciplină a Colegiului Medicilor din România.
În decizia de interzicere a dreptului de a profesa pe un an de zile, reprezentanţii Comisiei Superioare de Disciplină a CM din România spun: "(...) Tratamentul local aplicat a dus la o complicaţie septică ce a evoluat cu insuficienţă multiplă de organe şi sisteme şi decesul pacientei. Tratamentul aplicat de către doctorul Crăciun Liliana pacientei Buicu Lorena a fost unul inadecvat, prin administrarea execesivă şi de lungă durată, ceea ce a produs imunodepresia organismului şi a condus la decesul pacientei".
Comisia Superioară de Disciplină a CM din România a considerat că între actul medical efectuat de doctoriţa din Târgu-Jiu şi decesul tinerei din comuna Băleşti există o legătură de cauzalitate. Decesul pacientei s-a produs într-o unitate medicală din Târgu-Mureş.
Medicul specialist de urgenţă Liliana Crăciun are posibilitatea să depună contestaţie la adecizia Comisiei la secţia de contencios administrativ a Tribunalului Gorj.  În luna aprilie anului trecut, doctoriţa Crăciun a fost scoasă basma curată de Colegiul medicilor Gorj, primind interdicţia de a-şi mai profesa meseria o lună de zile. Tot timpul, Liliana Crăciun a susţinut că este nevinovată. Liliana Crăciun a refuzat să comenteze decizia comisiei bucureştene.


 

Ultima modificare: 13:03:02

Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 3 voturi




Comentarii
Scrie recenzii despre firme si evenimente pe Craiova.ro

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul textelor de mai jos. Comentariile care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de m:
    halal medic...am mai auzit si de la altii ca a facut greseli crase, ca vorbeste urat cu pacientii...ciudata tantita!
    2010-07-30, 15:14:59 (82.78.193.*)
  2. de roxana:
    Im-i pare ne spus de rau ,pt LorenaDUMNEZEU SA- O ODIHNEASCA,o cunosteam de mica ,era un copil bine educat si satatos,nu merita sa moara asa,nu am stiut despre ea nimic in ultimi 2 ani ,azi cand am aflat am ramas socata ,despre aceasta asa zisa doctorita vreau sa zic ca o dispretuiesc pt ca in noiembrie 2009 am ajuns la spital cu baiatul ,care acuza dureri de abdomen ,adica apendicita si va spun sincer ca am stat 3 0re acolo pana ne-a trimis la chirurgie unde copilu a si fost operat de urgenta,,,,,,asta face dr Craciun ,nu are interes de servici,o doare in cot de toata lumea
    2010-07-30, 17:34:30 (79.116.32.*)
  3. de roxana:
    acceasta dr nu ar mai trebui sa profeseze meseria pt ca face experienta pe oameni
    2010-07-30, 17:37:08 (79.116.32.*)
  4. de ciomu:
    garantez ca femeia este nebuna
    2010-07-30, 18:39:44 (79.117.192.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: -9°C.
La noapte: -7°C.
Mâine: -3°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.3529 lei
USD: Tendinta 3.2831 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora