Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

România a avut în iunie cea mai mare creştere anuală a comerţului din UE, de 23,3%

Ultima ora

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

România a avut, în luna iunie, cea mai mare creştere anuală a comerţului cu amănuntul din UE, de 23,3%, pe următoarele două poziţii fiind Slovenia, cu un avans de 5,7%, şi Polonia, cu 5,2%, potrivit datelor publicate azi de biroul european de statistică.
Potrivit Eurostat, între cele 18 de ţări ale Uniunii Europene care au publicat date pentru perioada iunie 2007-iunie 2008, doar în nouă - inclusiv România - au fost înregistrate creşteri ale comerţului cu amănuntul.
În acelaşi interval, cele mai semnificative scăderi ale comerţului au avut loc în Letonia, de 8,3%, Spania, de 7,7% şi Estonia, de 7,2%.
România s-a clasat pe prima poziţie şi în ce priveşte rata lunară de creştere a volumului comerţului, cu un avans în iunie de 4,1% faţă de mai.
Creşteri faţă de luna anterioară au mai fost raportate de Suedia, de 1,7%, şi de Bulgaria, de 0,4%, în timp ce comerţul cu amănuntul a stagnat în Danemarca.
Potrivit Eurostat, comerţul cu amănuntul s-a redus în iunie în 13 state membre faţă de luna anterioară, cele mai importante scăderi fiind înregistrate în Austria, de 4,1%, Lituania, de 2,8%, Portugalia, de 2,3%, şi Letonia, de 2,2%.
La nivelul Uniunii Europene, comerţul a scăzut în iunie cu 1,1% faţă de iunie 2007. În zona euro, scăderea vânzărilor în retail a fost mult mai mare, de 3,1%. Comparativ cu mai 2008, comerţul s-a redus cu 1% în blocul european, respectiv cu 0,6% în zona euro.
În iunie 2008, comparativ cu luna precedentă, comerţul cu alimente, băuturi şi tutun s-a diminuat cu 1,1% în UE şi cu 0,4% în zona euro, în timp ce sectorul non-alimentar a scăzut cu 0,9%, respectiv 0,6%.
În mai, România înregistrase a treia creştere anuală a consumului dintre statele membre, după ce perioada februarie - aprilie 2008, fusese pe primul loc la creşterea vânzărilor din retail (implicit şi a consumului), cu un avans anual de 15%, 22,5% şi 18%.


 

Ultima modificare: 16:19:13

Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de corinas:
    Nu pot sa inteleg asa ceva!! Toata lumea se plange ca avem cele mai mici salarii din UE, ca mai mult de jumatate din populatia tarii traieste in saracie, dar in schimb inregistram cea mai spectaculoasa crestere a consumului din Uniune. Eu nu sunt in stare sa inteleg asa ceva, cred ca-mi lipseste informatie sau poate pur si simplu nu ajung asa departe! Daca cineva poate sa-mi explice despre ce e vorba , astept cu multa curiozitate!
    2008-08-05, 22:13:22 (83.38.119.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 12°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 20°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora