« Alte articole din categoria Ultima ora
Euro 2008: UEFA susţine că golul marcat de Van Nistelrooy în meciul cu Italia a fost valabil
Ultima oraSecretatul general al UEFA, David Taylor, a anunţat, marţi, că golul marcat de Ruud van Nistelrooy în partida cu Italia, scor 3-0, a fost regulamentar şi a explicat că regulamentul prevede situaţiile similare cu cea în care a fost implicat atacantul olandez, informează site-ul EURO 2008.
"Golul a fost acordat corect de către brigada de arbitri. Cred că fanii fotbalului nu au înţeles situaţia şi este normal pentru că a fost una neobişnuită. Jucătorul nu a fost în ofsaid pentru că în afară de portar, mai era un fotbalist italian în faţa lui, chiar dacă acesta era căzut în afara terenului, dar poziţia lui este relevantă pentru regulament", a explicat oficialul UEFA.
David Taylor a precizat că legea 11 din regulamentul jocului, care se referă la ofsaid, explică foarte clar situaţiile. "Trebuie să fie doi apărători implicaţi. Unul dintre ei a fost portarul, iar al doilea este un fundaş, care era căzut în afara suprafeţei de joc, dar el tot era implicat în joc. Van Nistelrooy nu era mai aproape de poartă decât ultimul fundaş, aşa că nu a fost ofsaid. Această regulă nu este ştiută de mulţi dintre suporteri. A fost un incident similar acum o lună, într-un meci din Elveţia, între FC Sion şi FC Basel. S-a sugerat că a fost ofsaid, iar comentatorul şi-a cerut scuze, pentru că a realizat că s-a aplicat corect regulamentul", a adăugat secretarul general al forului european.
Naţionala Olandei a câştigat cu 3-0 partida cu Italia şi a devenit liderul Grupei C al Campionatului European, cu 3 puncte după primul meci.
Ultima modificare: 14:54:22