Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

Bulgarii şi moldovenii îi înlocuiesc, treptat, pe românii ce vor să lucreze pe litoral

Ultima ora

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Pretenţiile financiare mai mici, profesionalismul şi respectul faţã de muncã sunt câteva din argumentele invocate de hotelierii români când aleg sã angajeze strãini din Bulgaria, Moldova şi Sri Lanka în schimbul şomerilor români, astfel că 20% din angajaţii de pe litoral provin din afara ţării.
“Aproape 20% din personalul hotelier din sudul litoralului provine din afara ţãrii”, a declarat, pentru NewsIn, Ciprian Constantinescu, preşedintele Patronatului Industriei Hoteliere „Marea Neagrã".
Şeful patronatului care reuneşte investitori din staţiunile din sudul litoralului spune că salariile acordate muncitorilor calificaţi aduşi din afara ţãrii sunt mai mici cu pânã la 50% decât cele cerute de angajaţii români şi, în foarte multe cazuri, nu depãşesc 1.000 de lei.
„Sunt foarte greu de gãsit, în România, muncitori calificaţi şi din cauza asta cred cã vom fi nevoiţi sã mărim salariile, ceea ce ar duce la o creştere a preţurilor. Încercãm sã aducem muncitori din afarã pentru cã au pretenţii mai mici şi lucreazã mult mai bine decât românii”, a explicat Constantinescu.
Reprezentanţii industriei hoteliere de la malul Mãrii Negre spun cã salariile ospãtarilor, chelnerilor, recepţionerilor şi ale barmanilor calificaţi din România pot ajunge chiar şi la 1.600 de lei.
Hotelierii acuzã autoritãţile cã se implicã prea puţin în pregãtirea personalului calificat şi cã refuzã sã modifice legislaţia pentru stimularea şomerilor care vor sã lucreze în industria turismului.
„Nu înţelegem de ce nu vor sã modifice legislaţia, pentru ca un angajat sezonier sã poatã primi somaj dupã cel puţin 4 luni de muncã şi nu dupã 6 luni, aşa cum prevede actuala lege. Autoritãţile locale nu se implicã. Se încurajeazã migraţia forţei de muncã, în loc sã se asigure condiţii pentru ca românii sã poatã munci decent în România”, concluzioneazã Ciprian Constantinescu.
În replicã, directorul executiv al Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncã (AJOFM) Constanţa, Dragoş Poteleanu, susţine cã „hotelierii ar trebui sã se plângã mai puţin, sã investeascã mai mult şi sã se ducã în afarã pentru a învãţa cum îşi rezolvã alţii problemele legate de personal”.
„Ar fi o discriminare în piaţã. De ce nu îi ţin ei mai mult? De ce nu-i angajeazã ei timp de 6 luni? De ce ar trebui angajaţii din turism sã beneficieze de şomaj dupã numai 4 luni şi alţii din alte domenii nu”, se întreabă Poteleanu.
Oficialul susţine cã o duratã obligatorie de doar 4 luni de muncã, pentru acordarea şomajului, ar produce o "autosuficienţã" a angajaţilor, care nu ar mai dori sã lucreze în altã parte.
Şeful AJOFM a mai spus cã, la aceastã datã, se încearcã o centralizare a numãrului locurilor de muncã din industria hotelierã de la Marea Neagră, pentru a se afla care este cifra exactã a deficitului de forţã de muncã de pe litoral.


 

Ultima modificare: 19:25:14

Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.




    Jiunimea Blog

    5 secunde - stiri instant
    Diverse:

    Vremea:
    Acum: 13°C.
    La noapte: 11°C.
    Mâine: 20°C. Detalii »

    Curs valutar:
    EUR: Tendinta 4.4646 lei
    USD: Tendinta 3.5492 lei








    Restaurante in Craiova
    Restaurante in Craiova

    Hoteluri in Craiova
    Hoteluri in Craiova

    Mobila in Craiova
    Mobila in Craiova

    Policlinici in Craiova
    Policlinici in Craiova



    Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
    Sumarul ediţiei:

    Ultima ora

    Opinii

    Eveniment