Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

Guvernul spaniol critică politica Italiei împotriva imigraţiei ilegale

Ultima ora

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Guvernul socialist spaniol a criticat astăzi politica Italiei împotriva imigraţiei ilegale, considerând că ea ar putea incita "la rasism şi xenofobie", relatează AFP.
Madridul "nu împărtăşeşte politica de expulzare fără respectarea legilor şi drepturilor, şi deci modalităţi de a acţiona ce pot incita la violenţă, rasism şi xenofobie", a declarat Maria Teresa Fernandez de la Vega, numărul doi al executivului spaniol.
"Există mecanisme legale pentru combaterea imigraţiei ilegale şi, după părerea noastră, acestea sunt mecanismele ce trebuie folosite, nu altele", a adăugat vicepreşedintele guvernului.
Guvernul Berlusconi pregăteşte măsuri împotriva imigraţiei ilegale, în primul rând fiind vizaţi românii, dar aria de manevră este limitată de normele UE. El prevede măsuri ca: un delict de imigraţie ilegală, prelungirea duratei de plasare în centrele speciale de azil, limitarea posibilităţilor de reîntregire a familiei mai ales prin teste ADN.
Cel puţin două tabere de romi au fost incendiate în ultimele zile la Napoli de populaţie, după ce săptămâna trecură o tânără romă originară din România a încercat să răpească un copil. Poliţia italiană a anunţat joi rezultatele unei ample operaţiuni împotriva faptelor legate de imigraţia ilegală: arestarea a 383 persoane, dintre care 268 străini, originari în special din România şi Magreb.


 

Ultima modificare: 18:23:35

Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de ariana:
    Las ca nici cu Mariano Rajoy nu mi-e rusine, ca si el este un rasist la fel ca Berlusconi.
    2008-05-17, 09:54:27 (88.23.207.*)
  2. de segundo:
    Pt.ariana:rajoy nu se poate compara cu Berlusconi si nu le plange de mila tiganilor pt. ca isi merita soarta.
    2008-05-17, 12:35:11 (88.7.39.*)
  3. de manowar:
    ariana, rajoy nu e rasist, e nationalist... si in anumite aspecte ii dau dreptate... nu's fan rajoy si nici n-o sa fiu vrodata... cat despre taberele de tigani incendiate... sper sa se mai repete fenomenu' ... in special la noi in romania
    2008-05-17, 14:32:14 (84.123.102.*)
  4. de ariana:
    Segundo nu le plang de mila tiganilor din contra ma bucur dar mai sunt si oameni de buna credinta care nu merita asta nu crezi?
    2008-05-17, 20:52:11 (88.23.207.*)
  5. de el:
    lasai vere sa se patimeasca siei cu tigani nostri ca noua ne ajunge
    2008-05-18, 10:00:03 (79.117.194.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 12°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 20°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment

Actualitate