Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

Vremea în noaptea de Înviere

Ultima ora

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

În noaptea de Înviere, este important ca vremea să fie bună. Tradiţia spune că lumânarea de la biserică trebuie adusă acasă aprinsă, pentru că ea alungă timpul urât şi aduce noroc tot anul.
Anul acesta se respectă tradiţia care spune că aşa cum va fi vremea de Florii, aşa va fi şi de Paşte. Meteorologii anunţă vreme frumoasă încă din timpul nopţii.
Tradiţia spune că lumânarea de la Înviere trebuie adusă acasă aprinsă. Lumina luată de la preot este sfântă şi protectoare. În unele regiuni, lumânarea se stinge de grinda casei, în semnul crucii. Apoi, ea e păstrată cu cea mai mare sfinţenie tot anul pentru a o avea la îndemână în caz de furtună, pericol sau boală. Din bătrâni, se spune că lumina ei fereşte gospodăria de trăsnet, alungă vremea rea şi aduce soarele.


 

Ultima modificare: 16:17:38

Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.




    Jiunimea Blog

    5 secunde - stiri instant
    Diverse:

    Vremea:
    Acum: 12°C.
    La noapte: 11°C.
    Mâine: 20°C. Detalii »

    Curs valutar:
    EUR: Tendinta 4.4646 lei
    USD: Tendinta 3.5492 lei








    Restaurante in Craiova
    Restaurante in Craiova

    Hoteluri in Craiova
    Hoteluri in Craiova

    Mobila in Craiova
    Mobila in Craiova

    Policlinici in Craiova
    Policlinici in Craiova



    Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
    Sumarul ediţiei: