Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

Moţiune simplă pentru anularea taxei auto

Ultima ora

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Preşedintele PD-L Emil Boc a anunţat astăzi că formaţiunea democrat-liberală va iniţia o moţiune simplă în noua sesiune parlamentară, la Camera Deputaţilor, pe tema taxei de primă înmatriculare, solicitând anularea acesteia şi restituirea banilor cetăţenilor, fără a mai apela la instanţă.
„PD-L va iniţia o moţiune simplă, la Camera Deputaţilor, pe tema taxei de primă înmatriculare. Vom cere anularea taxei şi restituirea taxei pentru cei care au achitat-o, fără procese şi fără apelarea în instanţă”, a declarat liderul PD-L, Emil Boc, la finalul şedinţei Biroului Permanent Naţional.
El a menţionat că această moţiune simplă va fi depusă în sesiunea care începe lunea viitoare, la Camera Deputaţilor, şi va fi semnată de 50 de deputaţi ai PD-L.
Boc a declarat că, deşi până în acest moment PD-L nu discutat cu nici un alt partid privind susţinerea acestui demers, speră să „se găsească susţinere politică şi de la alte formaţiuni politice, pentru ca Guvernul să fie obligat, în temeiul acestei moţiuni, să renunţe la taxă şi să o restituie voluntar, fără a se mai apela la justiţie".
Referindu-se la taxa de mediu instituită de Executiv, Emil Boc a arătat că această taxă este „ilegală şi imorală”. „Este ilegală pentru că este în contradicţie cu directivele europene, existând un temei juridic pentru ca această taxă să fie returnată fără ca cetăţenii să acţioneze statul în instantă. Şi este imorală pentru că nu e compatibilă şi nu realizează un echilibru între nivelul de trai şi cuantumul taxei”, a precizat Boc.
Acesta a mai arătat că PD-L formulează aceste cereri întrucât dezbaterile din ultima vreme au demonstrat duplicitatea Guvernului, iar impunerea acestei taxe de mediu reprezintă „o bâlbă a Guvernului, prin care se urmăreşte aducerea de bani la Guvern pentru folosirea lor în scop electoral”.
„Nu are nici un fel de coerenţă şi logică această taxă. Nu facem acest demers doar în termeni populişti pentru că este un subiect la ordinea zilei. Considerăm că avem temeiul politic şi moral pentru a merge înainte cu acest demers”, a declarat Emil Boc.


 

Ultima modificare: 16:57:38

Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de taz:
    ha, ha, ha... nu, nu e nimic electoral in ce spune nenea Boc... va mai amintiti ce cazatura a luat la emisiunea lu` Andrei Gheorghe ? am crezut ca a ramas Clujul fara el... da` uite ca la cap tot s-a lovit putin... oricum, daca reuseste sa scoata taxa, n-ar fi rau... prea multe voturi pentru asta insa nu va lua... PD-L asta are vreo legatura cu ceva...pedale ?? ce mai initiale... !!
    2008-01-28, 18:34:25 (212.201.78.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 12°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 20°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment

Actualitate

Comunitate

Societate

Economie

Politica si comunitate

Util si placut

Life & Style

Olt si Valcea

Gorj si Mehedinti

Sport