« Alte articole din categoria Ultima ora
Mircea Lucescu crede că ancheta DNA referitoare la lumea fotbalului "este o diversiune politică"
Ultima oraAntrenorul lui Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu, a declarat vineri că ancheta DNA în privinţa corupţiei din fotbalul românesc este mai degrabă o diversiune politică şi consideră că nu vor fi luate măsuri ca în Italia sau Polonia.
"Nu cunosc foarte bine situaţia, însă ancheta DNA mi se pare mai degrabă o exagerare. Se face într-un an în care fotbalul românesc avea nevoie de linişte, pentru că urmează un turneu final şi un retur de campionat în care se va stabili în premieră o echipă care participă direct în grupele Ligii Campionilor. Sumele incriminate sunt foarte mici şi cred că este mai curând o diversiune politică", a fost de părere antrenorul român.
DNA a anunţat pe 17 ianuarie punerea sub urmărire penală a mai multor oameni de fotbal: impresarii Ioan Becali, Victor Becali şi Gheorghe Popescu, patronul clubului de fotbal Rapid Bucureşti - Gheorghe Copos, avocatul Sică Puşcoci, fostul director al clubului de fotbal Oţelul Galaţi - Mihai Stoica, preşedintele executiv al clubului de fotbal Dinamo - Cristian Borcea, fostul preşedinte al clubului de fotbal Dinamo - Mircea Stoenescu, preşedintele clubului de fotbal Gloria Bistriţa - Jean Pădureanu şi acţionarul la clubul de fotbal Dinamo - Gheorghe Neţoiu, care sunt acuzaţi că au adus prejudicii cluburilor, statului şi FRF de peste zece milioane de euro.
Ultima modificare: 16:29:43