Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Ultima ora

Grup de falsificatori de acte, anihilat de poliţiştii de frontieră mehedinţeni

Ultima ora

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

· Poliţiştii de frontieră din cadrul Biroului de Combaterea a Traficului de Persoane al I.J.P.F. Mehedinţi împreună cu ofiţerii S.I.I.P.I. Mehedinţi şi sub coordonarea procurorului  D.I.I.C.O.T. au anihilat un grup de falsificatori de cărţi de identitate, permise auto, certificate de înmatriculare auto şi acte de stare civilă.
· Membrii grupului valorificau documentele false, cu sume cuprinse între 200 şi 300 de euro, fiecare, şi le vindeau cetăţenilor moldoveni, asiatici urmăriţi pentru săvârşirea unor delicte în străinătate.

Grupul, format din 3 membri,  Elvis Mariano P., Marian D. şi Gheorghe D., cu vârste cuprinse între 22 şi 43 de ani, din municipiul Turnu Severin avea ca „îndeletnicire” falsificarea de cărţi de identitate, permise auto, certificate de înmatriculare auto, paşapoarte asigurări internaţionale auto şi cărţi de identitate auto româneşti.
Membrii grupului aveau sarcini bine stabilite pentru ca „afacerea” să se dezvolte si să prospere. Dacă Elvis Mariano P. era specialistul IT al grupului, Marian D. şi fiul său, Gheorghe D. se ocupau cu găsirea „clienţilor”, cetăţeni străini, rezidenţi în Bucureşti şi zona de est a ţării.

Modul de operare

În urma unor acţiuni informativ-operative, care s-au desfăşurat în ultimele două luni, poliţiştii de frontieră severineni sub coordonarea procurorului D.I..I.C.O.T. - Biroul Teritorial Mehedinţi, au documentat şi finalizat ieri, întreaga activitate infracţională a grupului de falsificatori.
Din cercetările efectuate de către poliţiştii de frontieră, s-a stabilit că Elvis Mariano P., cu ajutorul a trei calculatoare, un scanner şi a unui program performant, scana documentele originale şi apoi înlocuia pozele, codurile numerice personale şi seriile documentelor supuse falsificării, primind pentru fiecare document falsificat suma de 50 de euro.
Cu falsificarea unor documente care nu aveau elemente deosebite de securizare se ocupau şi Marian D. şi Gheorghe D., tată şi fiu, care preluau toate documentele falsificate, (cărţi de identitate, permise de conducere, paşapoarte, asigurări auto şi cărţi de identitate  ale autovehiculelor) şi le vindeau la preţuri 150 şi 200 euro, fiecare, unor cetăţeni din Republica Moldova, Iran, Irak şi Turcia, rezidenţi în România.
Marian D. şi fiul său, Gheorghe D., aveau legături în mediul infracţional şi se ocupau cu găsirea celor interesaţi de obţinerea unor documente false, obţinând sumele cele  mai mari de bani din tranzacţionarea acestora.
Dealtfel, la începutul lunii mai, grupul infracţional a falsificat trei cărţi de identitate cu ajutorul cărora trei cetăţeni turci intenţionau să iasă ilegal din România, însă au fost reţinuti de poliţiştii de frontieră mehedinţeni.    

Percheziţia

În data de 02.09. 2007,  în baza autorizaţiilor emise de Tribunalul Mehedinţi, poliţiştii de frontieră au efectuat descinderi simultane în trei locaţii din municipiul Turnu Severin, utilizate de către suspecţi.
La percheziţiile efectuate, lucrătorii noştri  au descoperit, ascunse în diferite locuri, mai multe documente falsificate - 5 cărţi de identitate, 5 paşapoarte, 2 permise auto româneşti, 7 asigurări auto internaţionale, 19 certificate de înmatriculare auto şi cărţi de identitate auto şi alte acte de stare civilă.
De la domiciliile acestora, poliţiştii de frontieră au ridicat în vederea expertizării 3 laptopuri, 2 unităţi centrale P.C., un scanner, 2 imprimante, un luminator folie plastic transparent şi hârtie fotografică, toate în valoare de aproximativ 12.000  lei.
Aparatura, în stare de lucru la momentul descinderii, era utilizată în vederea realizării falsurilor.
                                                             
Pedeapsa

Pe numele lui Elvis Mariano P., Marian D., şi Gheorghe D., politistii de frontiera au întocmit dosare penale, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de sprijinirea unui grup infracţional organizat, fals material în înscrisuri oficiale şi complicitate la uz de fals.
Dacă vor fi găsiţi vinovaţi, cei patru severineni, riscă o pedeapsă prevăzută cu închisoare de la 5 la 20 ani.
Este al doilea grup de falsificatori, anihilat de poliţiştii de frontieră severineni în zona de competenţa în ultimele 6 luni.      



 

Ultima modificare: 13:22:13

Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.




    Jiunimea Blog

    5 secunde - stiri instant
    Diverse:

    Vremea:
    Acum: 13°C.
    La noapte: 11°C.
    Mâine: 20°C. Detalii »

    Curs valutar:
    EUR: Tendinta 4.4646 lei
    USD: Tendinta 3.5492 lei








    Restaurante in Craiova
    Restaurante in Craiova

    Hoteluri in Craiova
    Hoteluri in Craiova

    Mobila in Craiova
    Mobila in Craiova

    Policlinici in Craiova
    Policlinici in Craiova



    Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
    Sumarul ediţiei:

    Ultima ora

    Opinii

    Eveniment

    Actualitate

    Cuplu si familie

    Societate

    Economie

    Politica si comunitate

    Util si placut

    Life & Style

    Olt si Valcea

    Gorj si Mehedinti

    Sport