6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbal (f) / România, învinsă clar de Olanda la EURO 2018

Handbal (f) / România, învinsă clar de Olanda la EURO 2018

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de Olanda, cu scorul de 29-24 (11-10), duminică seara, la Nancy, în primul său meci din Grupa principală II a Campionatului European din Franţa. Tricolorele au făcut cel mai slab joc al lor la competiţia din Hexagon şi au suferit prima înfrângere, după un debut de repriză secundă slab, informează Agerpres.
Prima repriză a fost echilibrată, după ce Olanda a început cu 3-0. România a condus o singură dată, cu 7-6 (’17), dar la pauză batavele au avut un gol în plus (11-10). Olanda s-a desprins după pauză la 15-11 (’36), iar apoi ecartul a crescut la opt goluri, 21-13 (’44). Echipa antrenată de Helle Thomsen (ex-CSM Bucureşti) a blocat-o bine pe Cristina Neagu, iar româncele nu au mai găsit prea uşor drumul spre gol. România nu a reuşit să se apropie prea mult pe tabelă, pierzând la cinci goluri, cu 24-29.

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost portarul olandez Tess Wester, cu 15 mingi parate (42%).

România: Yuliya Dumanska (9 mingi parate), Denisa Dedu (4 mingi parate) – Aneta Udriştioiu, Laura Chiper (4 goluri), Ana-Maria Dragut (1), Melinda Geiger (1), Cristina Laslo (1), Eliza Buceschi (8), Crina Pintea (3), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu, Cristina Neagu (4), Cristina Florică, Valentina Ardean Elisei (2). Selecţioner: Ambros Martin.

Olanda: Tess Wester (15 mingi parate), Rinka Duijndam – Jessy Kramer (2), Laura van der Heijden, Debbie Bont (6), Lois Abbingh (6), Lynn Knippenborg, Delaila Amega (1), Maura Visser, Nycke Groot (2), Kelly Dulfer (1), Martine Smeets (4), Charris Rozemalen (1), Estavana Polman (5). Selecţioner: Helle Thomsen.

Meciul a fost arbitrat de Charlotte Bonaventura şi Julie Bonaventura, ambele din Franţa, supervizor fiind Tatjana Medved (Serbia), iar observator, Dragan Nacevski (Macedonia).

În alt meci din grupa a 2-a, Ungaria a învins Germania la un singur gol diferenţă, 26-25, golul victoriei fiind reuşit de Noemi Hafra, cu 9 secunde înainte de final, după ce Germania a avut 25-24.

Olanda ocupă primul loc, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 4 puncte (3 j), Germania, 4 p (4 j), Ungaria, 4 p (4 j), Norvegia, 2 p (3 j), Spania, 0 p (3 j).

România va juca meciul următor marţi, 11 decembrie, de la ora 19.00, contra Spaniei.

În prima grupă principală, la Nantes, Suedia şi Franţa au terminat nedecis, 1-1, iar Rusia a dispus de Serbia cu 29-25.

Rusia ocupă primul loc, cu 6 puncte (3 j), Franţa, 5 p (4 j), Suedia, 3 p (4 j), Serbia, 2 p (3 j), Muntenegru, 2 p (3 j), Danemarca, 2 p (3 j).
Primele două clasate din fiecare grupă se califică în semifinale.