Pandurii au spart gheaţa

După patru eşecuri consecutive, echipa Pandurii Târgu Jiu a reuşit să bifeze şi victoria. Trupa lui Adrian Bogoi s-a impus cu 2-0 în partida susţinută sâmbătă, pe terenul sintetic de lângă stadionul „Municipal“, în faţa echipei ACS Energeticianul, contând pentru etapa a 17-a a Ligii a II-a. Golurile gorjenilor au fost marcate de Daniel Ciobanu (‘61) şi Nicolae Pîrvulescu (‘84).

De menţionat este şi un gol anulat. Acesta a fost consemnat în prelungirile primei reprize şi a fost reuşit de francezul Philippe Nsiah. Iniţial, atât arbitrul Eduard Ioniţă, cât şi asistentul Florian Vişan s-au îndreptat spre centrul terenului, semn că au validat golul. Ulterior, la presiunea băncii tehnice a oaspeţilor, Vişan l-a chemat pe Ioniţă la margine şi i-a spus că mingea l-a atins pe George Tudoran, aflat pe linia porţii. Arbitrul a anulat astfel golul, spre stupefacţia gazdelor.

„Cred că golul anulat i-a ambiţionat mai mult pe băieţii de la Pandurii. Prima repriză a fost încrâncenată, fără ocazii. Niciuna dintre echipe nu a vrut să primească gol şi a jucat pragmatic. Eu nu înţeleg însă pe ce criteriu a revenit, după două minute, arbitrul asupra deciziei iniţiale, prin care validase golul. Chiar şi asistentul se dusese spre mijlocul terenului. Ce să înţeleg, că a rememorat faza în minte, cu mare întârziere. Nu i-a mers VAR-ul din cap?! Eu cred că pe linia porţii mai erau şi doi fundaşi adverşi, nu doar Tudoran“, a comentat conducătorul pandurilor, Marin Condescu, citat de liga2.ro.

Pandurii: M. Cotolan – Brînzan, D. Ciobanu, Konate, Al. Vasilescu – Raiciu, Skoric – Tudoran (‘82, P. Popescu), Vodă, N. Pîrvulescu (‘89, Blejdea) – Nsiah (‘86, R. Lică). Antrenor: Adrian Bogoi.

Energeticianul: B. Miron – D. Lung, M. Ioniţă, An. Dragu, D. Drugă – C. Cristea (‘82, C. Ionică), R. Petre – Al. Neacşa (‘73, C. Neagu), Cioiu, Stoenac – Vl. Rusu (‘88, Misăraş). Antrenor: Bogdan Andone.

Pandurii Târgu Jiu ocupă locul opt, cu 24 de puncte, iar în runda următoare va evolua în Banat, în compania echipei ASU Poli Timişoara.