17.8 C
Știri de ultima orăSportJuniorii sub 17 ani au dat goluri, n-au glumit

Juniorii sub 17 ani au dat goluri, n-au glumit

Etapa a cincea de la Liga Elitelor – Seria Vest s-a dovedit a fi benefică pentru fotbaliştii sub 17 ani ai Craiovei.
O victorie frumoasă au obţinut-o republicanii B de la CSJ Ştiinţa U Craiova, care s-au impus cu 4-1 în faţa ardelenilor de la Interstar Sibiu. Au marcat Alex Mitru (3) şi Gabriel Pisică, toate golurile oltenilor fiind consemnate în repriza secundă.

„Am întâlnit o echipă arţăgoasă, care a căutat tot timpul să aibă posesie. Ne-au condus la pauză, au marcat în minutul 42, după o minge deviată, care a trecut peste portar. Am vorbit cu băieţii în vestiar, am făcut şi câteva modificări şi am făcut o repriză secundă foarte bună. După 2-1 ei s-au retras în totalitate şi noi am construit în voie, am mai marcat de două ori, dar am irosit alte două-trei ocazii foarte bune“, a explicat antrenorul CSJ-ului, Radu Vitan, pentru GdS.

CSJ: Ionuţ Ogarcă – Smeu, Dicu, Neţoiu, Pîrvu – Croitoru, Pisică – Făină, Mitru, Grădinaru – Ricman. Au mai intrat: Dumitrescu, Daniel Ogarcă, Stanca, Furiş, Miere.
În urma acestui rezultat, CSJ Ştiinţa U Craiova ocupă locul şase, cu şase puncte, iar în runda viitoare va sta.

„Leii“ au luptat la Sânnicolau Mic

Un succes indubitabil l-a înregistrat echipa de juniori sub 17 ani a Universităţii Craiova, care i-a administrat un sec 5-0, la Sânnicolau Mic, formaţiei similare a clubului UTA Arad. Golurile elevilor lui Nelu Petrişor au fost marcate de Viespe, Cristea, Negrea, Danciu și D. Popa.
Universitatea Craiova U17: Poenaru – Iana, Militaru, Mitran, Andrei – Guță, Negrea – D. Popa, Danciu, Cristea – Viespe. Au mai intrat: Segău, Stan, Geru, Drăghici și Ruican.
În urma acestui succes, Universitatea Craiova Under 17 ocupă locul secund, cu 10 puncte, la trei distanţă de liderul LPS Banatul Timişoara. În etapa viitoare, elevii lui Nelu Petrişor vor evolua tot în deplasare, pe terenul celor de Interstar Sibiu, disputa fiind programată sâmbătă, 3 noiembrie, de la ora 14.00.
Cealaltă reprezentantă a Ştiinţei de la Liga Elitelor, echipa de juniori sub 19 ani, a remizat în compania formaţiei UTA Arad, scor 2-2. Golurile oltenilor de la Sânnicolau Mic au fost semnat de Baiaram și Nițu.
Universitatea Craiova U19: Preduț – Negrea, Popescu, Constantinescu, Sima – Cojocaru, Dobre – Moga, Zete, Nițu – Baiaram. Au mai intrat: Pătulea, Boștină, Simon, Moldovan și Neaga.
Trupa lui Ionuț Stancu ocupă locul doi, cu 8 puncte, la trei distanţă de liderul Universitatea Cluj. În etapa viitoare, Universitatea Craiova U19 joacă pe terenul formaţiei SCM Râmnicu Vâlcea, confruntarea fiind programată sâmbătă, 3 noiembrie, de la ora 12.00.