10.3 C
Știri de ultima orăSportRomânia a luat medalii de pe plaja din Turcia

România a luat medalii de pe plaja din Turcia

Sportivii români au cucerit opt medalii, patru de aur, una de argint şi trei de bronz, la Campionatele Mondiale de lupte pe plajă desfăşurate în weekend la Sarigerme (Turcia).
Echipa feminină a României a încheiat Mondialele pe primul loc în clasamentul pe naţiuni, cu șapte medalii cucerite: Ştefania Priceputu (categoria 50 kg), Kristza Incze (60 kg), Adina Popescu (70 kg) şi Cătălina Axente (+70 kg) au obţinut medaliile de aur, iar Maria Cioclea (50 kg), Beatrice Dukov (70 kg) şi Diana Vlăsceanu (+70 kg) au luat bronz.
La masculin, Rareş Chintoan şi-a adjudecat medalia de argint la categoria +90 kg.
România a participat cu o delegaţie de 24 de sportivi. Printre aceștia s-au regăsit și doi sportivi legitimați la CS Universitatea Craiova. Constantin Gheorghe a concurat la categoria 70 kg și s-a clasat pe locul patru, iar Ștefan Coman a încheiat pe locul cinci la 70 kg.
Rezultatele înregistrate în Turcia contează în procesul de calificare pentru Jocurile Mondiale de Lupte pe Plajă de anul viitor, de la San Diego.