12.6 C
Știri de ultima orăSportTenis / Irina Begu, eliminată de la Tianjin de numărul 225 WTA

Tenis / Irina Begu, eliminată de la Tianjin de numărul 225 WTA

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă surprinzător de chinezoaica Yuxuan Zhang, numărul 225 mondial, cu 7-5, 6-3, astăzi, în prima rundă a turneului WTA de la Tianjin (China), dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, informează Agerpres. Begu (28 ani, 52 WTA) a fost întrecută de Zhang (24 ani) după o oră şi 41 de minute.
În primul set, chinezoaica a avut 3-1, dar Begu a reuşit să întoarcă scorul, 5-3, însă a pierdut patru ghemuri la rând şi primul act s-a încheiat cu 7-5 pentru Zhang. Begu nu a reuşit să îşi revină nici în setul al doilea, adjudecat cu 6-3 de chinezoaică.
Begu a avut 6 aşi, dar a comis şi 6 duble greşeli, în timp ce Zhang a reuşit 2 aşi şi a comis 5 duble greşeli.
Irina Begu va primi pentru evoluţia sa un cec de 4.414 dolari şi un punct WTA.
La dublu, Begu şi cehoaica Barbora Krejcikova, principalele favorite, vor juca în sferturi cu cuplul Xinyun Han (China)/Darija Jurak (Croaţia).