3.9 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Pandurii, învinși la scor de Clinceni

Fotbal / Pandurii, învinși la scor de Clinceni

Formația Pandurii Târgu Jiu a pierdut, scor 4-1, confruntarea susținută astăzi, în Ilfov, în fața echipei Academica Clinceni, aceasta fiind prima partidă a rundei a 11-a din Liga a II-a. Gazdele au rezolvat meciul din prima repriză, când au marcat prin Robert Ion (’16), Alex Vodă (’30 – autogol) și Ovidiu Horșia (’32). Gorjenii au înscris și ei până în pauză prin George Tudoran (’42), dar nu au reușit să mai puncteze și în repriza secundă. Au făcut-o în schimb ilfovenii, prin Ciprian Gliga (’89).

Academica: O. Vâlceanu – Fl. Achim, An. Răuţă, Patriche, M. Dobrescu – B. Barbu, Găină – R. Ion, Horşia (’79, V. Mihalcea), Nicola (’66, Paţurcă) – Ad. Stoica (’55, Gliga). Antrenor: Ilie Poenaru.

Pandurii: Sălăjan – Brînzan, Konate, D. Ciobanu, Al. Vasilescu – Al. Trancă (’90+1, R. Lică), Raiciu (’64, Cenaj), Al. Vodă – G. Tudoran (’75, An. Blejdea), Nsiah, D. Pîrvulescu. Antrenor: Adrian Bogoi.

Cartonașe galbene: Fl. Achim, Ad. Stoica, B. Barbu, Găină / D. Ciobanu, Cenaj.

Au arbitrat: Ovidiu Petru Oprea – Stelian Slabu, Adrian Vornicu; Omar Dumitrică.

Observatori: Ion Negoescu şi Marian Lumânare.

În urma acestui insucces, Pandurii ocupă tot locul șapte, dar poate coborî în clasament întrucât restul meciurilor din rundă se joacă mâine. În etapa viitoare, formația din Târgu Jiu va evolua pe teren propriu în compania Sportului Snagov, jocul fiind programat sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 16.00.