10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / „Chiorul” Firmino a țintit-o pe PSG. Vezi cum e situația în grupa C din Liga Campionilor!

Unul dintre cele mai frumoase meciuri disputate ieri seară, în prima etapă a noului sezon de Liga Campionilor, s-a disputat pe „Anfield Road”, între Liverpool și PSG. A fost 3-2 pentru „cormorani”, iar golul victoriei a fost marcat în prelungiri de brazilianul Roberto Firmino, fotbalist care a fost doar rezervă, după ce înainte cu câteva zile, în campionat, contra lui Tottenham, era să rămână fără ochiul stâng, Jan Vertonghen lovindu-l foarte rău cu degetul. Liverpool a câștigat prima repriză cu 2-1, grație golurilor marcate de Stturidge (’30) și Milner (’36 – penalti), replica parisienilor venind prin Meunier (’40). În partea secundă PSG-ul a arătat o altă față și a marcat prin Mbappe (83) și când toată lumea aștepta fluierul final, consolată de remiza, Firmino s-a opus și trimis punctele în contul gazdelor (’90+2).

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson – Milner, Wijnaldum, Henderson – Salah (’85, Shaqiri), Sturridge (’72, Firmino), Mane (90+3, Fabinho). Antrenor: Jurgen Klopp.

PSG: Areola – Meunier, Kimpembe, Silva, Bernat – Rabiot, Marquinhos, Di Maria (’80, Choupo-Moting) – Mbappe, Cavani (’80, Draxler), Neymar. Antrenor: Thomas Tuchel.

Kopp, încântat de Stturidge

Antrenorul lui Liverpool, germanul Jurgen Klopp, a apreciat evoluția jucătorilor din ofensivă, dar l-a remarcat în mod special pe Daniel Stturidge.

„Cei trei mijlocaşi centrali au făcut o treabă minunată, dar e una pe care o pot face doar când aripile şi atacantul nostru ajută în fiecare situaţie. A fost fantastic! I-am spus lui Sturridge, înaintea meciului, că e în cea mai bună formă de când îl cunosc, fizic, dar şi că trebuie să se folosescă de asta. Şi chiar asta a făcut! Un super meci, un gol superb. Dacă joci contra lui PSG, trebuie să păşeşti în faţă, să atingi următorul nivel. Joci la 95% şi pierzi 5-0, joci la 100% din capacitate şi câştigi meciul. Nu cred că multe echipe au putut face asta contra lor, a fost necesar să jucăm bine, atmosfera să fie fantastică. Acum doi sau trei ani, fanii s-ar fi gândit că acesta e un munte pe care nu-l putem cuceri. Încă e incredibil de dificil, dar ceea ce au făcut jucătorii a fost extraordinar, de necrezut. Dacă unul dintre ei ar fi făcut un pas în spate, era game over (joc pierdut – n.r.)!”, a declarat Klopp.

Tuchel: Am fost puternici

Tehnicianul lui PSG, Thomas Tuchel, consideră că eşecul echipei sale a fost nemeritat.

„Rezultatul nu reflectă povestea meciului. Am avut acea şansă prin Julian Draxler, puteam câştiga înainte ca Liverpool să marcheze. Am jucat excelent în prima repriză. Pentru mine, scorul nu este logic sau corect. Trebuie să vă amintiţi că este a doua natură pentru Liverpool să se închidă, o face în mod automat. Am primit două goluri în prima repriză, dar nu ne-am pierdut niciun moment încrederea. Am fost puternici mental şi curajoşi. Poate în a doua repriză am cedat mingea prea uşor, însă am jucat pe Anfield. Jurgen Klopp lucrează de trei ani la această echipă, Liverpool presează puternic, însă noi nu ne-am pierdut forma”, a mai spus antrenorul campioanei Franţei.

Steaua Roșie și Napoli au remizat

În celălalt meci al grupei C, Steaua Roșie Belgrad și Napoli au încheiat la egalitate în Serbia, scor 0-0. Italienii au controlat jocul și au ratat foarte mult.

Steaua Roșie: Borjan – Stojkovic, Degenek, Savic, Rodic – Jovicic (’56, Juvancic), Krsticic – El Fardou Ben, Causic, Marin (’87, Simic) – Boakye (’81, Pavkov). Antrenor: Vladan Milojevic.

Napoli: Ospina – Hysaj, Albiol, Koulibaly, Rui – Allan (’61, Mertens), Ruiz, Zielinski (’75, Hamsik) – Callejon (’75, Ounas), Milik, Insigne. Antrenor: Carlo Ancellotti.

În urma acestor rezultate, clasamentul grupei C arată astfel: 1. Liverpool 3 puncte (golaveraj 3-2), 2. Napoli 1 (0-0), 3. Steaua Roșie 1 (0-0), 4. PSG 0 (2-3).
Etapa viitoare: miercuri, 3 octombrie – ora 19.55: PSG – Steaua Roșie Belgrad, ora 22.00: Napoli – Liverpool.