20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMoto / Andrea Dovizioso s-a impus la clasa MotoGP a MP al San Marino

Moto / Andrea Dovizioso s-a impus la clasa MotoGP a MP al San Marino

Pilotul italian Andrea Dovizioso, de la Ducati, a câştigat cursa de clasa regină, MotoGP, a Marelui Premiu al San Marino, contând pentru Campionatul Mondial de motociclism viteză,desfăşurată duminică pe circuitul de la Misano, informează Agerpres. Dovizioso, la a treia sa victorie în acest sezon şi a 11-a din carieră, a parcurs 27 de tururi cu timpul 42min05sec426/1000 şi a fost urmat în clasament de spaniolul Marc Marquez (Honda) la 2sec822/1000 şi de britanicul Cal Crutchlow (LCR Honda) la 7sec269/1000. Spaniolul Jorge Lorenzo (Ducati), plecat din pole position, a căzut în timp ce lupta pentru locul doi cu Marquez, cu două tururi înainte de final, şi s-a clasdat pe locul 17. Italianul Valentino Rossi (Yamaha) a terminat al 7-lea.
În clasamentul general, Marquez se menţine lider cu 221 puncte, urmat de Dovizioso 154 şi de Valentino Rossi 151, când au mai rămas 6 curse de disputat în acest sezon.