16.2 C
Știri de ultima orăSportMarkovic și Mihăilă au marcat contra Ciprului

Markovic și Mihăilă au marcat contra Ciprului

După ce Andrei Ivan și Alex Cicâldău au marcat pentru naționala de tineret, sâmbătă au punctat alți doi fotbaliști cu sânge alb-albastru, Jovan Markovic și Vali Mihăilă. Fotbaliștii Universității Craiova au contribuit din plin la victoria obținută de România U19, cu 2-1, în amicalul susținut la Mogoșoaia în compania echipei similare a Ciprului.
Oaspeții au deschis scorul repede, încă din minutul 11, prin Louka, însă tricolorilor le-a aparținut repriza secundă. Schimbările efectuate de selecționerul Daniel Oprescu au fost inspirate, rezervele Markovic și Mihăilă înscriind pentru victoria României.
România: Cristea – Țîrlea (’68, Rus), Screciu (’90+2, Leca), Ehmann (’90+2, Cană), Țicu (’68, Șerban) – Manolache (’53, M. Șerban), Chiriac (’90+2, Toma) – Horșia (’53, Mihăilă), G. Șerban (’39, Markovic), Petrila (’68, Duminică) – Ion (’39, Sefer). Selecționer: Daniel Oprescu.
Cipru: Constantinou – Karayianis, Shelis, Lemonaris, Sergiou – Martis, Panayiotou (’68, Chrysostomou) – Katsantonis (’81, Gerolemou), Costi (’81, Paroutis), Ioannou (’81, Raounas) – Louka. Selecționer: Neophytos Larcou.
Cel de-al doilea meci dintre cele două selecționate de juniori este programat astăzi, de la ora 18.00, la Buftea.