10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Juniori: "Gică Popescu" și-a adjudecat victoria pe terenul CSJ-ului la U19 (galerie foto)

Fotbal / Juniori: „Gică Popescu” și-a adjudecat victoria pe terenul CSJ-ului la U19 (galerie foto)

Juniorii sub 19 ani ai Academiei de Fotbal „Gică Popescu” au debutat cu dreptul în noul sezon competițional, impunându-se sâmbătă, cu scorul de 4-2, pe stadionul „Aripile”, în fața echipei similare a grupării CSJ Știința U Craiova.

„Școlarii“ (tricouri negre) sunt principalii favoriți la câștigarea Etapei Intermediare a Campionatului Național (Foto: Alex Vîrtosu)

„Școlarii” au deschis scorul prin Andrei Pătra, care a deviat la colțul din dreapta o centrare venită din corner de la Alberto Negreț (’17, 0-1).
Oaspeții și-au majorat avantajul în minutul 26, când Daniel Tudor a ridicat mingea peste portar și apoi a împins-o n poarta goală (’26, 0-2).
CSJ-ul a redus din handicap în urma unui penalti transformat de Mario Ioana și obținut de Sorin Radu (’42, 1-2).
Gazdele au ieșit de la pauză mai hotărâte și au restabilit egalitatea prin Iulian Șelaru, care a pus latul de la patru metri la o pasă perfectă a lui Robert Ene (’63, 2-2).
„GP” s-a trezit după țipetele lui Gică Barbu și a preluat din nou conducerea prin Mihai Mehedințeanu, care l-a învins pe Bosnea în doi timpi (’71, 2-3).
La doar două minute Alberto Negreț a marcat cu un șut surprinzător, de la circa 25 de metri (’73, 2-4).
CSJ a avut șansa golului trei în minutul 83, dar Robert Ene a ratat penaltiul dictat după un un henț controversat, comis de Said Păun.

CSJ: 12. Vlad Bosnea – 2. Vasile Andrei, 3. Valentin Petrescu, 4. Aman Ionescu, 17. Mihai Gavrilescu (’46, 5. Mihai Nicola) – 7. Alex Grigorașcu, 18. Cristian Stanca, 10. Mario Ioana (’77, 13. Ionuț Cercel), 6. Sorin Radu (’46, 16. Robert Ene) – 9. Iulian Șelaru (’88, 21. Ștefan Popescu), 11. Robert Tudor.
Rezerve neutilizate: 1. Tudor Ogarcă – 8. Sorin Militaru, 14. Sergiu Ricman.
Antrenor: Alex Stoica.

„GP”: 12. Octavian Stoenică – 5. Cătălin Nițu, 21. Andrei Pătra, 3. Daniel Tudor, 2. Mihai Năzdrăvanu (’80, 19. Said Păun) – 9. Victor Cazan (’59, Eduard Militaru), 14. Mihai Mehedințeanu, 4. Alex Baciu, 10. Marius Ciobanu – 7. Alberto Negreț (’89, 22. Mihai Cosma), 11. Albert Ispas.
Rezerve neutilizate: 1. Andrei Ușurelu, 6. Silviu Mihai, 22. Mihai Cosma, 20. Viorel Morenci.
Antrenor: Gică Barbu.

Cartonașe galbene: Șelaru ’23 / Năzdrăvanu ’33, Daniel Tudor ’40, Mehedințeanu ’90.

Au arbitrat: Mihai Croitoru – Gabriel Apostolescu, George Păușescu; Iulian Trușcă.

Pentru galerie foto, click aici.

În celălalt meci, cel de la Under 17, juniorii de la CSJ Știința U Craiova s-au impus cu 2-1 în fața celor de la „GP“ Craiova.

În runda următoare, „Gică Popescu” va evolua pe teren propriu în compania echipei Pandurii Târgu Jiu, meciul fiind programat sâmbătă, 18 august, de la ora 16.00.
La rândul său, CSJ va juca în același timp, tot acasă, împotriva lui CSS Slatina.