13.1 C
Știri de ultima orăSportTenis (f): Irina Maria Bara, învinsă în optimile de finală ale turneului WTA de la Moscova

Jucătoarea română de tenis Irina Maria Bara a fost învinsă de letona Anastasija Sevastova, a treia favorită, cu 6-2, 6-7 (5), 6-4, joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale în valoare de 750.000 dolari, scrie Agerpres.

Bara (23 ani, locul 140 WTA), care a acces pe tabloul principal ca „lucky loser”, s-a înclinat în faţa balticei (28 ani, 20 WTA), campioană duminică la Bucureşti, după două ore şi 9 minute de joc. Românca a câştigat primul ghem al meciului, dar apoi a pierdut cinci la rând şi a cedat primul set, cu 2-6, după doar 26 de minute.

Sevastova a avut 3-0 în actul secund, dar a început să greşească destul de mult şi a fost egalată, 3-3. Letona a condus apoi cu 5-3, dar Bara a egalat din nou, 5-5, reuşind să trimită setul în tiebreak, după ce Sevastova a servit pentru meci la 6-5. În tiebreak, baltica a început cu un mini-break, dar Bara a luat cinci puncte consecutive. Sevastova a reuşit să egaleze, 5-5, dar a făcut dublă greşeală, iar Bara a profitat şi şi-a adjudecat setul, cu 7-6 (5).

În decisiv, Irina Bara a început excelent şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar letona a reuşit să egaleze, după ce a scos-o din ritm pe româncă printr-o pauză medicală la 3-2. Sevastova a condus apoi cu 4-3 şi 5-4, încheind meciul cu un break la zero (6-4).

Irina Bara va primi un cec de 7.195 dolari şi 42 de puncte WTA.