5.6 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis (f): Irina Maria Bara, învinsă în primul tur al turneului WTA de la Moscova

Jucătoarea română de tenis Irina Maria Bara a fost învinsă de rusoaica Varvara Flink, cu 6-2, 2-6, 6-3, luni, în runda finală a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 750.000 dolari, scrie Agerpres.

Bara (23 ani, 140 WTA) s-a înclinat după exact două ore de joc în faţa unei adversare de 21 de ani, care ocupă doar locul 318 în clasamentul mondial. Românca va primi un cec de 2.160 dolari şi 12 puncte WTA. Tot luni, în primul tur al calificărilor, Elena-Gabriela Ruse (20 ani, 197 WTA) a fost învinsă de rusoaica Sofia Lansere (17 ani, 487 WTA) cu 3-6, 6-3, 6-3, după o oră şi 46 de minute. Ruse a comis 12 duble greşeli, iar Lansere 11. Irina Begu a fost desemnată a şasea favorită a turneului şi va juca în primul tur cu croata Petra Martic, finalistă duminică la Bucureşti. La dublu, Bara va face pereche cu Oksana Kalaşnikova (Georgia).