17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMedalii de la trei concursuri pentru judoka

Medalii de la trei concursuri pentru judoka

Andreea Stan s-a impus la categoria sa la puternicul concurs internaţional de la Constanţa

Judoka din Bănie au participat recent la o serie de competiții, de unde s-au întors cu medalii. La Constanța s-a desfășurat un turneu internațional la categoria U18, Black Sea Judo Cup (Cupa Internațională a Mării Negre), cu participanți din șase țări și premii în bani de 20.000 de dolari. Craiovenii au urcat de șase ori pe podium, după cum urmează: Andreea Stan (categoria 70 kg, LPS „Petrache Trișcu“) – aur, Andrei Dumitru (90 kg, CS Universitatea) – argint, Ionela Băran (52 kg, CS Universitatea) – argint, Oana Andrei (57 kg, CS Universitatea) – bronz, Romina Popescu (40 kg, LPS „Petrache Trișcu“) – bronz și Georgiana Renghea (+70 kg, CSM) – bronz. „A fost un turneu puternic, organizat de un club privat din Constanța, Pantheon. Copiii noștri au învins și străini și au fost încântați de faptul că au primit premii în bani. În total, au luat 5.800 de lei. Cred că la anul va fi și mai puternic turneul“, a spus antrenorul Mihai Voinea. La București a avut loc Cupa „Alina Dumitru“, cu sute de participanți, la cele mai mici categorii de vârstă. În Capitală, craiovencele au obținut trei medalii. Denisa Birtu (U11, categoria 22 kg) a luat aurul, iar sora sa Alexia (U13, 48 kg) a urcat pe treapta a treia a podiumului. Ambele sunt legitimate la LPS „Petrache Trișcu“. Tot acolo, Lucia Ciciu (U13, 50 kg), de la CSM Craiova, a luat locul trei. Sportivii sunt pregătiți de profesorii Mihai Voinea și Adrian Nicola.

Amalia Doană și sportivii medaliați la Strehaia

La Strehaia, antrenoarea Amalia Doană, de la Palatul Copiilor din Bănie, a participat cu elevii săi la „Cupa Palatului Copiilor“ și au obținut patru medalii. Teodora Bădele (U13, +57 kg) și Nicolae Beică (U13, 30 kg) au luat argint, iar Gabriela Bădele (U11, +52 kg) și Daniela Ticu (U11, 36 kg) au obținut bronz. Craiovenii se pregătesc acum pentru Campionatul Balcanic U18, care va fi în Bosnia și Herțegovina, săptămâna viitoare, apoi, peste trei săptămâni, va fi finala Campionatului Național U11, la Mangalia.