17.8 C
Știri de ultima orăSportJudo: România, fără medalie la Europenele de la Tel Aviv

Judo: România, fără medalie la Europenele de la Tel Aviv

​România a încheiat Campionatele Europene de judo de la Tel Aviv fără a câştiga vreo medalie, lucru care nu s-a mai întâmplat din 2003, de la ediţia găzduită de Dusseldorf, transmite Hotnews.

Cei trei sportivi care au evoluat sâmbătă, în ultima zi a competiţiei de la Tel Aviv, au părăsit întrecerile după primele tururi. La categoria 90 kg, Eduard Şerban l-a învins în primul tur pe bosniacul Rijad Dedeic, iar apoi a fost învins de spaniolul Nikoloz Sherazadishvili.

Luca Kunszabo a fost întrecut în primul tur la cat. 100 kg de francezul Cyrille Maret. La categoria +100 kg, Vlăduţ Simionescu a pierdut în primul tur la olandezul Henk Grol. România a participat cu 11 judoka la Europenele de la Tel Aviv, 6 la masculin şi 5 la feminin, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Andreea Chiţu, locul 7 la categoria 52 kg. Rusia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 4 de aur, 1 de argint şi 3 de bronz, urmată de Franţa, 3-2-0, Belgia, 1-1-0, etc.