20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVolei (m): Craiova a încheiat campionatul pe locul şase.Ploieştiul este noua campioană

Ultima etapă din acest sezon al Diviziei A1 de volei masculin, disputată aseară, a fost una fără surprize.

Formaţia SCM-U Craiova a fost învinsă, pe teren propriu, de Arcada Galaţi, cu scorul de 3-0 (25-23, 25-19, 25-18) şi a încheiat campionatul pe locul şase, după ce sezonul trecut elevii lui Dan Pascu obţinuseră medalia de argint.

Anul acesta, argintul a fost obţinut chiar de cei de la Arcada Galaţi, iar noua campioană este Tricolorul LMV Ploieşti, care în ultima rundă, s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (27-25, 25-17, 25-19) în confruntarea cu fosta campioană, ACSVM Zalău.

Podiumul este completat de formaţia Steaua Bucureşti.

Clasament final play-off (locurile 1-6): 1. Tricolorul Ploieşti 77 puncte, 2. Arcada Galaţi 76 p, 3. Steaua Bucureşti 69p, 4. ACSVM Zalău 58p, 5. CSM Bucureşti 51p, 6. SCM-U Craiova 48p.