11.7 C
Știri de ultima orăSportPatru medalii, un titlu național pentru judoka din Bănie

Patru medalii, un titlu național pentru judoka din Bănie

Judoka de la cluburile CS Universitatea și CSM Craiova au participat weekendul trecut la finala Campionatului Național de tineret (U21) de la Pitești și au cucerit patru medalii. Cea mai strălucitoare medalie a fost obținută de Cleonia Rîciu, de la CS Universitatea Craiova. Sportiva antrenată de Mihai Voinea, care se pregătește la Centrul Olimpic de la Cluj, a obținut titlul de campioană națională la categoria 52 kg, trecându-și astfel în palmares în 2018 medalii la toate categoriile la care putea concura, junioare, tineret și senioare.
Colega Cleoniei de club, Floriana Văcaru, a obținut medalie de argint la categoria +78 kg, iar la aceeași categorie Georgiana Renghea (CSM Craiova, antrenor Adrian Nicola) a obținut medalie de bronz. A patra medalie pentru Craiova a fost una de argint, adusă de Robert Pasăre (CS Universitatea), la categoria 66 kg. Alți trei judoka din Bănie prezenți la competiția de la Pitești au ocupat locul cinci. Este vorba despre Oana Andrei (57 kg), Ionela Băran (52 kg) și Robert Gușe (90 kg), cu toții legitimați la CS Universitatea. „A fost o competiție grea, dar copiii s-au mobilizat, au învățat din greșelile concursurilor anterioare și au obținut rezultate bune“, a spus Mihai Voinea, antrenor la CS Universitatea Craiova. Săptămâna aceasta vor intra în lupta pentru medalii alți craioveni, la Campionatele Naționale Școlare.